Sharon Stone

Głosów: 173, Suma: 838, Średnia: 4.97

Aktorka

ur. 1958.03.10 (Meadville, Pensylwania, USA)
wiek: 62 lat

kraj pochodzenia: USA

Już w dzieciństwie wyróżniała się wyjątkową dojrzałością; dużo czasu spędzała nad książkami, stąd sugerowano jej karierę prawniczą. Ona jednak oświadczyła, że chce być drugą Marilyn Monroe. A później przyszła rola w "Nagim instynkcie" i sława seksownej kusicielki, której nikt się nie oprze...

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Ludzie myślą, że sława ma moc uzdrawiania wszystkich bolączek człowieka. Nie jestem naiwna, zawsze wiedziałam, że nie o to tu chodzi. Ja jestem tylko błaznem, nie królową".Sharon Vonne Stone pochodzi z małego miasteczka w stanie Pensylwania. W wieku 15 lat uczęszczała do liceum w Saegertown, studiując jednocześnie - dzięki uzyskanemu stypendium - sztuki piękne i pisarstwo na Edinboro University. W wieku 17 lat wygrała dwa lokalne konkursy piękności, a w 1977 roku przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie pracowała dla agencji modelek Eileen Ford.W 1980 roku zadebiutowała w epizodzie we "Wspomnieniach z gwiezdnego pyłu" Woody'ego Allena. Rok później dostała swoją pierwszą mówioną rolę w horrorze Wesa Cravena "Śmiertelne błogosławieństwo". Potem wystąpiła w kilkunastu filmach klasy B, z których najbardziej znane w Polsce to "Kopalnie króla Salomona" i "Quatermain i zaginione Miasto Złota" (partnerowała w nich Richardowi Chamberlainowi, za rolę w części drugiej była nominowana do Złotej Maliny), "Akademia policyjna 4: Patrol obywatelski", telewizyjny harlequin "Łzy w deszczu" i sensacyjny "Szalony Jackson". Pojawiła się też w kilku serialach telewizyjnych, m.in. w "Wojnie i pamięci" i "Bay City Blues" oraz gościnnie w "Detektywie Remingtonie Steele" i "Magnum".Przełom nastąpił w 1990 roku wraz z filmem "Pamięć absolutna" Paula Verhoevena, gdzie zagrała u boku Arnolda Schwarzeneggera. Dwa lata później wystąpiła u tego samego reżysera w "Nagim instynkcie". Rola pisarki Catherine Tramell przyniosła jej olbrzymi rozgłos i status współczesnego symbolu seksu, a filmowa scena z przesłuchania weszła na stałe do historii kina. Otrzymała też nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki, nagrodę Złoty Popcorn oraz tytuł najbardziej pożądanej kobiety przyznany przez widzów MTV.W kolejnych produkcjach, chcąc uniknąć zaszufladkowania, starała się przyjmować różnorodne role - w thrillerze erotycznym Silver zagrała ofiarę podglądacza, w dramacie "Na rozstaju" zimną i wyrachowaną żonę Richarda Gere, zaś w "Specjaliście" kobietę pragnącą za pośrednictwem wynajętego zabójcy (Sylvester Stallone) pomścić śmierć rodziców. Jednak żadna z nich nie spotkała się z uznaniem; aktorka była za nie nominowana do Złotej Maliny (i otrzymała ją ostatecznie za dwie ostatnie role).

W 1995 roku zagrała u boku Gene Hackmana, Rusella Crowe i Leonardo DiCaprio w westernie "Szybcy i martwi" (nominacja do nagrody Saturn; był to także jej debiut jako producentki) oraz w "Kasynie" Martina Scorsese, gdzie za rolę uzależnionej od narkotyków żony gangstera (Robert De Niro) została nominowana do Oscara oraz otrzymała swój pierwszy Złoty Glob.W następnym roku partnerowała Isabelle Adjani w thrillerze "Diabolique" oraz wcieliła się w skazaną na śmierć Cindy Ligget w "Cenie nadziei". Za obie role była nominowana do Złotej Maliny, podobnie jak za późniejszą "Glorię" Sidneya Lumeta, "Kobietę-Kota" czy "Nagi instynkt 2", za który ją otrzymała. Z uznaniem natomiast spotkały się jej kreacje w "Potężnym i szlachetnym", w komedii "Muza" Alberta Brooksa (kolejne nominacje do Złotego Globu) i "Bobbym" Emilio Esteveza (nominacja do nagrody Aktor). Pozytywne opinie zabrała też za rolę Laury w "Broken Flowers"; za gościnny występ w serialu "Kancelaria adwokacka" otrzymała nagrodę Emmy, a za rolę kochanki Ellen DeGeneres w "Gdyby ściany mogły mówić 2" dostała w 2000 roku nagrodę od Kampanii Praw Człowieka - organizacji specjalizującej się w walce o prawa gejów i lesbijek. W 1998 roku partnerowała Woody'emu Allanowi, użyczając swojego głosu w animowanym filmie "Mrówka Z".W 2009 roku zadebiutowała jako reżyser filmem "Never Change". Jest też współautorką dwóch scenariuszy - do krótkometrażowego "Democrazy" i dokumentu "The Invocation" oraz właścicielką firmy produkcyjnej Chaos.Mieszka w Beverly Hills, posiada też ranczo w Nowej Zelandii. Ma trójkę rodzeństwa. Była zaręczona z producentem Williamem J. MacDonaldem, spotykała się z szefem produkcji Columbia Pictures, Barrym Josephsonem i z muzykiem Dwightem Yoakamem. Dwukrotnie wychodziła za mąż: za producenta "MacGyvera" Michaela Greenburga i wydawcę prasowego Phila Bronsteina, z którym adoptowała w 2000 roku tygodniowego chłopca, Roana Josepha (po rozwodzie to Bronsteinowi przyznano prawo do opieki nad dzieckiem). Stone adoptowała też chłopców Lairda Vonne i Quinna Kelly.

Zna język francuski. Aktywnie działa na rzecz organizacji charytatywnych, w szczególności wspiera badania nad AIDS, bezdomnych i dzieci z biednych rodzin. Wraz z siostrą założyła hospicjum dla dzieci Planet Hope.
W 1995 roku otrzymała od rządu Francji order za zasługi dla sztuki i literatury, a w 2007 roku Edinboro Univeristy przyznał jej honorowy doktorat z filozofii. Po tym, jak Richard Gere przedstawił ją Dalajlamie, została buddystką.
Ma alergię na kofeinę, cierpi też na cukrzycę i astmę.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Sharon Stone zablokowana na portalu randkowym

Sharon Stone została zablokowana na portalu randkowym, bo...

18:08 (30.12)

Sharon Stone podała do sądu za piosenkę "Sharon Stoned"

Sharon Stone podała do sądu raperkę Chanel West Coast za...

19:27 (06.11)

Sharon Stone i Cynthia Nixon w prequelu "Lotu nad...

Sharon Stone i Cynthia Nixon dołączyły do obsady...

19:45 (15.01)

Nadzy mężczyźni Sharon Stone

Sharon Stone trafia na nagich mężczyzn w zwiastunie filmu...

17:56 (11.06)

Korporacyjna suka Sharon Stone

Sharon Stone zagra w czarnej komedii "Corporate Animals".

13:35 (08.05)

Bette Midler i Sharon Stone razem w filmie

Bette Midler i Sharon Stone zagrają w kinowej wersji...

11:57 (13.02)

Sharon Stone ucieka przed mafią

Sharon Stone zagra główną rolę w czarnej komedii "Sunny".

19:07 (25.10)

Gorące moce Sharon Stone

Już od pewnego czasu wiemy, że Sharon Stone zgra w jednej...

10:51 (10.06)

Sharon Stone w produkcji Marvela

Sharon Stone pojawi się w komiksowym filmie.

03:43 (09.05)

Steven Soderbergh eksperymentalnie z Sharon Stone

Nowy projekt Stevena Soderbergha otrzymał zielone światło...

01:13 (25.09)

Dorian Brown kontra Sharon Stone

Dorian Brown i Tommy Flanagan dołączyli do Sharon Stone w...

02:06 (21.08)

Sharon Stone kontra wdowa

Sharon Stone zagra w dramacie "Running Wild".

02:03 (19.08)

Zielone światło do serialu z Sharon Stone

Stacja TNT dała zielone światło twórcom serialu...

09:25 (03.11)

Connie Britton zastąpi Sharon Stone

Connie Britton zastąpi Sharon Stone w obsadzie komedii...

11:35 (03.05)

Sharon Stone oskarża producenta-oszusta

Sharon Stone pozwała do sądu producenta filmowego Boba...

11:36 (20.02)

Sharon Stone nie lubi krągłości

Sharon Stone woli być szczupła, niż zaokrąglona w...

13:26 (18.02)