Sylwester Latkowski

Głosów: 0, Suma: 0, Średnia: 0.00

Reżyser

(Polska)

kraj pochodzenia: Polska

Sylwester Latkowski urodził się w 1966 roku. Jest polskim dziennikarzem, publicystą, pisarzem, dokumentalistą, reżyserem, scenarzystą, montażystą, a także producentem filmowym. Był redaktorem naczelnym tygodnika "Wprost". Za dokument "Kamilianie" otrzymał nagrodę na łódzkim Przeglądzie Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych. Sylwester Latkowski jest żonaty z Ewą Latkowską. Para ma córkę Mariannę.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Sylwester Latkowski urodził się 13 lipca 1966 roku w Elblągu. Z wykształcenia jest technikiem mechanikiem obróbki skrawaniem, a także pedagogiem (ukończył studium pedagogiczne). Po skończeniu szkoły pracował jako konstruktor w Wojskowych Zakładach Lotniczych oraz nauczyciel języka polskiego i fizyki. Sylwester Latkowski zajmował się również wydawaniem czasopism lokalnych, reklamą, marketingiem oraz prowadzeniem kampanii wyborczych polityków. Zakładał również własne firmy. W latach 90. Latkowskiego skazano na ponad dwa lata pozbawienia wolności. Przyczyną kary było wymuszenie rozbójnicze. Sylwester Latkowski twierdził, że w ten sposób chciał odzyskać pieniądze od byłego współpracownika. Początkowo reżyser uciekł przed więzieniem za granicę. Do Polski wrócił w 1998 roku i dobrowolnie poddał się karze. Z więzienia wyszedł w 2000 roku.

Od 2000 roku Sylwester Latkowski tworzy filmy dokumentalne. Reżyseruje, pisze scenariusze, montuje i robi zdjęcia. Pierwszym dokumentem, który współtworzył, był obraz "To my, rugbiści". Do najgłośniejszych filmów reżysera należą jednak "Blokersi" o kulturze hip-hopu, "Gwiazdor" o piosenkarzu Michale Wiśniewskim, "Zabić Papałę", a także "Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy". Za dokument "Kamilianie" Latkowski otrzymał nagrodę na Przeglądzie Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych w Łodzi.

Po wyjściu z więzienia Latkowski pisał książki, zajmował się również dziennikarstwem. Tworzył kontrowersyjne artykuły śledcze i reportaże, a w Telewizji Polskiej prowadził i reżyserował autorskie programy "Konfrontacja" oraz "Nakręcona noc". Od 2010 roku Sylwester Latkowski współpracował z tygodnikiem "Wprost". W latach 2013-2015 był redaktorem naczelnym tego pisma. Od 2015 roku Sylwester Latkowski zarządza redakcją portalu Kulisy24.