Tom Cruise

Głosów: 149, Suma: 713, Średnia: 4.91

Aktor

ur. 1962.07.03 (Syracuse, Nowy Jork, USA)
wiek: 58 lat

kraj pochodzenia: USA

Niedoszły ksiądz, ostatni samuraj, specjalista od misji niemożliwych.

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor drugoplanowy - Tom Cruise, film Magnolia
 
Najlepszy aktor w komedii lub musicalu - Tom Cruise, film Jerry Maguire
 
Najlepszy aktor w dramacie - Tom Cruise, film Urodzony 4 lipca

Wybrana filmografia

 

Biografia

Gdy Thomas Cruise Mapother IV miał 14 lat, zamierzał zostać katolickim księdzem. Był dzieckiem jednej z tych amerykańskich rodzin, które nigdzie nie mogą zagrzać miejsca. Chodził do kilkunastu różnych szkół w rozmaitych zakątkach USA i Kanady. Ciężko przeżył rozwód rodziców, a potem przedwczesną śmierć ojca. Wstąpił do prowadzonego przez Franciszkanów seminarium duchownego przekonany, że jego powołaniem jest zostanie kapłanem. Mylił się. Powołaniem Thomasa Cruise'a Mapothera IV było zostanie Tomem Cruisem - jednym z najbardziej popularnych i najbogatszych współczesnych aktorów amerykańskich.

Tom odkrył, że jego prawdziwym przeznaczeniem jest aktorstwo po roku spędzonym w seminarium. Porzucił, więc plany związane z karierą w kościele i zajął się graniem. Debiutował w kinie w wieku 19 lat w filmie "Endless Love". Po kilku dobrze przyjętych rolach drugoplanowych, w 1986 dostał angaż od młodzieżowego hitu wojennego "Top Gun". Trafił na jeden z największych przebojów lat 80. - i świat oszalał na punkcie Toma Cruise'a. Niewysoki (170 cm) i nie mogący pochwalić się klasyczną urodą, ale obdarzony ujmującym uśmiechem i szczerym spojrzeniem aktor miał w sobie coś, co przykuwało uwagę i zjednywało mu sympatię widzów. Świeżo upieczony gwiazdor szybko udowodnił, że jest także zdolnym artystą, grając w "Kolorze pieniędzy" (1986) i "Rain Manie" (1988) role o wiele bardziej skomplikowane niż komiksowy bohater "Top Gun". Następny film Cruise'a, "Urodzony 4 lipca" w reżyserii Oliviera Stone'a, przyniósł już aktorowi nominację do Oscara.

W lata 90. Tom Cruise wchodził jako prominentna postać Hollywood, aktor biorący powyżej 10 milionów dolarów za rolę. Trudno znaleźć film z udziałem Cruise'a, który nie stałby się przebojem. "Wywiad z wampirem", "Firma", "Ludzie honoru", "Za horyzontem" - każdy z tych tytułów był głośnym wydarzeniem, jeżeli nie artystycznym, to przynajmniej komercyjnym. W 1996 roku aktor pobił wszelkie rekordy, jeżeli chodzi o zarabianie pieniędzy - dzięki zapisowi w kontrakcie o udziale w zyskach ze szpiegowsko-przygodowej "Mission:Impossible", Tom wzbogacił się o, bagatela, 70 milionów dolarów. Od tej pory gwiazdor coraz częściej przypomina, że obdarzony jest nieprzeciętnym talentem i jeżeli tylko dostanie odpowiedni materiał, potrafi stworzyć bardzo intrygujące kreacje. Za występy w "Jerry Maguire" i "Magnolii" Cruise był dwukrotnie nominowany do Oscara. Najambitniejszym projektem aktora z lat 90. były jednak "Oczy szeroko zamknięte", ostatni obraz wielkiego Stanley'a Kubricka, w którym Cruise zagrał w duecie ze swą ówczesną żoną, Nicole Kidman.

Wiek XXI przyniósł Cruise'owi kolejne sukcesy: fantastyczno-naukową superprodukcję "Raport mniejszości" w reżyserii samego Stevena Spielberga, historyczny, monumentalny dramat "Ostatni samuraj" oraz thriller Michaela Manna "Zakładnik".

Tom Cruise uchodzi za osobę, która mimo popularności i bogactwa, ustrzegła się uderzenia wody sodowej do głowy. Aktor cieszy się opinią jednej z najsympatyczniejszych i najbardziej lubianych w środowisku filmowym wielkich postaci Hollywood. Największe emocje związane z jego osobą wywołał ostatnio romans z Penelope Cruz. Tom spotkał tę znaną z kina Pedro Almodovara aktorkę na planie filmu "Vanila Sky", remake'u intrygującego hiszpańskiego thrillera "Otwórz oczy". Piękna Hiszpanka zrobiła na gwiazdorze takie wrażenie, że porzucił dla niej Nicole Kidman. Prasa brukowa tymczasem poświęcała równie wiele uwagi życiu sercowemu Cruise'a, co jego przekonaniom religijnym. Tom już dawno temu odszedł od katolicyzmu, którego kapłanem zamierzał kiedyś zostać, i wstąpił do Kościoła Scjentologicznego. Ten osobliwy związek wyznaniowy, którego nauki obejmują m.in. wiarę w UFO, cieszy się dość dwuznaczną reputacją. Należy do niego jednak wiele znanych osobistości Hollywood (by wspomnieć Johna Travoltę), a sam Cruise utrzymuje, że scjentologia nie tylko wyleczyła go z dysleksji, lecz pomogła mu także w osiągnięciu sukcesów, które zaprowadziły go na szczyt hollywoodzkiej drabiny sławy.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

"To" nadal popularne

Horror "To" cieszy się niesłabnącą popularnością wśród...

00:09 (02.10)

Doug Liman ponownie "Na skraju jutra"

Doug Liman wyjawił, iż powstanie kontynuacja filmu...

04:51 (25.09)

"Mission: Impossible 6" w kinach na czas

Reżyser Christopher McQuarrie zapewnia, że nic nie opóźni...

21:38 (17.08)

"Top Gun 2" za dwa lata

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że sequel...

11:50 (01.07)

Nowe zdjęcia z planu "Mission: Impossible 6"

Reżyser Christopher McQuarrie przedstawił kolejny zestaw...

01:07 (28.06)

Poznajcie kobiety w "Mission: Impossible 6"

Reżyser Christopher McQuarrie zaprezentował zdjęcie z...

09:33 (19.06)

Michelle Monaghan zaakceptowała "Mission: Impossible"

Michelle Monaghan wystąpi w filmie "Mission: Impossible 6".

00:10 (14.06)

"Wonder Woman" pogrzebała "Mumię"

Zgodnie z przewidywaniami "Wonder Woman" utrzymała...

00:09 (12.06)

"Mission: Impossible 6" - kolejne zdjęcia z planu

Reżyser Christopher McQuarrie opublikował na swoim koncie...

00:44 (10.06)

"Wonder Woman" pogrzebie "Mumię"

Notowania "Wonder Woman" nie spadają. Eksperci...

15:59 (09.06)

W "Top Gun 2" znów zagrają w siatkówkę

Tom Cruise nie wyklucza, iż w sequelu "Top Gun" pojawi...

17:56 (08.06)

"Upiór w operze" i "Drakula" w "Dark Universe"

Poznaliśmy dalsze plany dotyczące cyklu "Dark Universe"....

17:59 (07.06)

Jennifer Lawrence i Michael Fassbender z szansą na "Dark...

Producent "Mumii", chce, by Jennifer Lawrence i Michael...

18:19 (06.06)

Tom Cruise pracuje dla CIA i kartelu

Do sieci trafił pierwszy zwiastun filmu "American Made" z...

18:36 (05.06)

Tom Cruise obiecuje nowy "Top Gun"

Tom Cruise zapewnia, że planowany od dłuższego czasu...

09:33 (24.05)

"Mission: Impossible 6" w Paryżu

Wygląda na to, że reżyser Christopher McQuarrie będzie na...

00:37 (20.04)