Val Kilmer

Głosów: 62, Suma: 299, Średnia: 4.96

Aktor

ur. 1959.12.31 (Los Angeles, Kalifornia, USA)
wiek: 60 lat

kraj pochodzenia: USA

Val Kilmer jest nie tylko aktorem, ale też poetą, muzykiem oraz działaczem społecznym. Ta wszechstronność znajduje swoje odzwierciedlenie w jego dorobku filmowym.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Kilmer urodził się w noc sylwestrową w 1959 w Los Angeles. Razem z rodzicami i dwójką braci (starszy Mark i młodszy Lesley) większość dzieciństwa spędził na ranczu w Arizonie. Już wtedy postanowił zostać aktorem, a jako 13-latek wystąpił w reklamie sieci fastfoodów. Ukończył szkołę średnią Chatsworth, gdzie zaprzyjaźnił się z Kevinem Spaceyem. Następnie spędził rok w Hollywood Professional School, by w 1976 dołączyć do grona studentów prestiżowej uczelni zwanej kuźnią sław, czyli do Juilliard School of Performing Arts w Nowym Jorku. Val Kilmer miał wówczas 17 lat i do dziś jest najmłodszym studentem kiedykolwiek przyjętym na tamtejszy wydział aktorski. Zaczynał na deskach teatralnych. Na Broadwayu zadebiutował w sztuce "The Slab Boys" (1983) razem z Seanem Pennem i Kevinem Baconem, na wielkim ekranie zaś w parodii "Ściśle tajne" (1984). Zagrał tam rolę amerykańskiego idola nastolatek Nicka Riversa i sam wykonywał wszystkie partie wokalne. Był w tym tak dobry, że wydał nawet płytę pod pseudonimem głównego bohatera filmu. Sympatię publiczności na całym świecie zaskarbił sobie występem u boku Toma Cruise'a w "Top Gun" (1986). Wielkim sukcesem był także film fantasy "Willow" (1988). Uznanie krytyków przyniosła mu rola Jima Morrisona w "The Doors" (1991) Oliviera Stone'a. Nie dość, że był łudząco podobny do muzyka, to jeszcze sam zaśpiewał jego piosenki tak, że prawdziwi członkowie zespołu mieli trudności w odróżnieniu jego głosu od samego Morrisona. Od tamtej pory zagrał jeszcze dwie legendy rock'n'rolla: Elvisa Presleya w filmie "Prawdziwy Romans" oraz Doca Hollidaya w "Tombstone".

W 1995 Kilmer był na pustyni Kalahari w Afryce, gdy dotarła do niego wiadomość, iż zagra Bruce'a Wayne'a w filmie "Batman Forever". Był piątym z kolei aktorem, ale jedynym blondynem, który wcielił się w postać Batmana. Po realizacji Bob Kane, twórca serii komiksowej o człowieku nietoperzu, stwierdził publicznie, że Kilmer był w tej roli najlepszy ze wszystkich.

Kilmer nie daje się zaszufladkować i bierze udział w rozmaitych produkcjach. Ważniejsze filmy ostatnich lat, w których zagrał to: "Święty" (1997), "Dotyk Miłości" (1999), "Pollock" (2000), "Czerwona planeta" (2000), "Brudna forsa" (2002), "Blind Horizon" (2003), "Spartan" (2004), "Aleksander" (2004) i "Kiss Kiss, Bang Bang" (2005). Po ponad 20 latach pracy w przemyśle filmowym Val powrócił ostatnio do swojej pierwszej miłości - teatru. W 2004 wystąpił jako Mojżesz w musicalu "Dziesięcioro przykazań" będącym adaptacją filmu Cecila B. DeMille'a z 1956. Wystąpił również w sztuce "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy" wystawianej w West End Theater w Londynie.

Jest znany w świecie filmowym ze swojej drobiazgowości i pracoholizmu, co czasem bywa męczące dla ekipy, a dla reżysera Johna Frankenheimera było nie do zniesienia. Po nakręceniu filmu "Wyspa doktora Moreau" (1996) z Kilmerem w roli Montgomery'ego powiedział, że w jego wieku dwóch rzeczy już nigdy nie zrobi - nie wdrapie się na Mount Everest i nie będzie pracował z Kilmerem. Spostrzegawczy widzowie na pewno zauważyli charakterystyczny tik aktora: w wielu filmach obraca w palcach małe przedmioty, takie jak moneta czy ołówek.

Aktor udziela się charytatywnie. W 1998 razem z fundacją AmeriCares dostarczył ludności Iraku jedzenie i artykuły pierwszej potrzeby. Ponadto, brał udział w organizowanym przez American Forests' Releaf programie sadzenia drzew na świecie. Ostatnio dołączył do Organizacji Narodów Zjednoczonych jako ambasador UNESCO.

Ukochanym stanem Kilmera jest Nowy Meksyk, w którym mieszka od 1983. Pochodzi z wielonarodowościowej rodziny, a jego korzenie sięgają Indian Cherokee. Być może dlatego bardzo lubi bizony i ponoć hodował kilka sztuk na swoim ranczu. W wolnym czasie nurkuje i podróżuje. Do jego ulubionych zespołów należą Led Zeppelin i Rage Against the Machine. Jest dalekim kuzynem poetki Joyce Kilmer, nie dziwi więc fakt, że sam również pisze. Wydał tomik poezji "My Eden After Burns" i powieść "24 dni w Wonderland".

Kilmer ma dwójkę dzieci - córkę Mercedes i syna Jacka - z brytyjską aktorką Joanne Whalley. Rozeszli się w 1996 po 8 latach małżeństwa. Twierdzi, że rozwód był najgorszą rzeczą, która przytrafiła mu się w życiu. Ponoć dowiedział się o nim z telewizji CNN. Do jego sławnych kochanek należy super modelka Cindy Crawford i aktorka Drew Barrymore.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Jay i Cichy Bob drwią z Batmana

Do sieci trafił nowy klip promujący film "Jay and Silent...

10:54 (17.09)

Val Kilmer stalkerem Cate Blanchett

Val Kilmer, nie po raz pierwszy wywołał lekkie...

16:40 (28.03)

Val Kilmer walczy z rakiem

Michael Douglas ujawnił, że Val Kilmer jest chory i zmaga...

19:25 (31.10)

Powstanie nowy "Święty"

Studio Paramount Pictures szykuje nową wersję "Świętego".

21:00 (18.06)

Syn Vala Kilmera został miłym facetem

Jack Kilmer dołączył do obsady nowego kryminału Shane'a...

12:55 (16.11)

Jessica Alba i Val Kilmer w przemyśle naftowym

Jessica Alba i Val Kilmer dołączyli do obsady miniserialu...

12:16 (04.06)

Cate Blanchett przywódczynią scjentystów

Val Kilmer namawia Cate Blanchett do udziału w jego...

14:09 (19.11)

Val Kilmer też u Terrence'a Malicka

Val Kilmer dołączył do obsady najnowszego filmu...

06:13 (06.11)

50 Cent rapuje z Valem Kilmerem

50 Cent planuje nagrać piosenkę z Valem Kilmerem.

03:40 (15.07)

Samochód w prezencie od 50 Centa

50 Cent podarował Valowi Kilmerowi samochód wart 100...

11:19 (05.06)

Robert De Niro produkuje, Val Kilmer gra

Robert De Niro zajmie się produkcją komediodramatu...

03:52 (11.02)

Val Kilmer to gadający samochód

Val Kilmer zastąpi Willa Arnetta w filmie telewizyjnym...

09:21 (07.02)

Val Kilmer o niechęci do tatuażu

Val Kilmer zdradził, dlaczego nigdy nie zdecydował się na...

12:38 (28.12)

Jennifer Esposito wspiera Vala Kilmera

Jennifer Esposito i Val Kilmer zagrają główne role w...

08:51 (09.07)

Złodziej Val Kilmer

Val Kilmer wystąpi w dramacie \"Columbus Day\", nowym...

09:44 (25.04)