Viggo Mortensen

Głosów: 18, Suma: 86, Średnia: 5.00

Aktor

ur. 1958.10.20 (Nowy Jork, USA)
wiek: 62 lat

kraj pochodzenia: USA

Niezwykle wszechstronny twórca - nie tylko udziela się aktorsko, ale jest też fotografem i malarzem, a w wolnych chwilach pisze wiersze, opowiadania i nagrywa jazzowe kawałki. Swoje najważniejsze filmowe dokonanie - rolę Aragorna z "Władcy Pierścieni", która przyniosła mu popularność i status gwiazdy - zawdzięcza synowi, który przekonał go do zagrania w adaptacji trylogii Tolkiena.

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Nigdy nie planuję. Po prostu czekam i mam nadzieję, że wszystko, co powinienem zrobić w życiu, samo mnie znajdzie".Viggo Peter Mortensen Jr. urodził się 20 października 1958 roku w Nowym Jorku jako pierwszy z trzech synów Amerykanki Grace Gamble i Duńczyka Viggo Petera Mortensena. Większą część dzieciństwa spędził w Wenezueli i Argentynie, podróżując z rodzicami i ucząc się języka hiszpańskiego. W wieku 7 lat został wysłany do szkoły z internatem położonej w górach Argentyny, gdzie odebrał surową edukację. Gdy miał 11 lat rodzice się rozwiedli, a matka wraz z nim i jego braćmi wróciła do Nowego Jorku.

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie St. Lawrence Viggo postanowił poszukać sensu życia w Europie - wyruszył w podróż, pomieszkując w Hiszpanii, Anglii i Danii, by po dwóch latach wrócić do Stanów i rozpocząć kolejną przygodę - tym razem z aktorstwem.Po powrocie z Europy zaczął uczęszczać na zajęcia, a swoje pierwsze kroki Viggo stawiał na scenach Nowego Jorku, skąd ostatecznie postanowił wyjechać do Los Angeles. Tam za rolę w spektaklu "Bent" otrzymał nagrodę krytyków Dramalogue.

Karierę filmową rozpoczął w 1985 roku od małej roli amisza w "Świadku" Petera Weira, a na planie filmu "Zbawienie!" poznał swoją przyszłą żonę Exene Cervenkę, z którą ma syna Henry'ego. Niestety, po 11 latach małżeństwo się rozpadło.W latach 90-tych Mortensen pojawiał się u świetnych reżyserów w bardzo zróżnicowanych rolach, ale wciąż pozostając postacią drugiego planu - u Jane Campion w "Portrecie damy", "Indiańskim biegaczu" Seana Penna, "Życiu Carlita" Briana De Palmy, "Karmazynowym przypływie" Tony'ego Scotta. Zagrał także obok Demi Moore w "G.I. Jane" Ridleya Scotta, thrillerze "Morderstwo doskonałe" u boku Michaela Douglasa, jako Lucyfer w "Armii Boga", w horrorze Gusa Van Santa "Psychol" (remake'u "Psychozy" Hitchcocka) nagrodzonym Złotą Maliną, oraz w roli alkoholika na odwyku w dramacie "28 dni".Dopiero w 1999 roku, gdy od producentów "Władcy pierścieni" otrzymał propozycję zastąpienia Stuarta Townsenda w roli Aragorna, nastąpił przełom w jego karierze. Najpierw nie był przekonany do pomysłu, ponieważ nie chciał tracić kontaktu z synem, jednak to właśnie Henry, wielki fan Tolkiena, przekonał Viggo, że nie można zrezygnować z takiej szansy.

Część gaży za trzyczęściową ekranizację monumentalnego dzieła aktor mógł przeznaczyć na utworzenie wydawnictwa Perceval Press publikującego prace awangardowych artystów.Po roku 2000 zaczęła się dla Mortensena doskonała passa. Zakończona w 2003 roku produkcja tolkienowskiej trylogii przyniosła aktorowi nie tylko olbrzymią popularność na całym świecie, ale i otworzyła drzwi do kolejnych wyrazistych ról pierwszoplanowych. W 2004 roku pojawia się w "Hidalgo - oceanie ognia", rok później w thrillerze "Historia przemocy" w reż. Davida Cronenberga, gdzie gra przeciętnego Amerykanina Toma Stalla, który w obronie własnej zabija dwóch przestępców, co dramatycznie zmienia jego życie. Rok 2006 to rola Diego Alatriste w adaptacji serii powieści Artura Pereza-Reverte "Kapitan Alatriste", 2007 - "Wschodnie obietnice" - ponowny występ u Cronenberga, za który otrzymał nominacje do Oscara, Złotego Globu oraz do nagrody BAFTA a także został wyróżniony statuetką Satelity przyznawaną przez Międzynarodową Akademię Prasową.Nakręcone w ostatnich latach produkcje: "Appaloosa", "Good" czy "Droga" to kolejne niebanalne wybory Mortensena, który w kwietniu 2009 roku wyznał, że chce "jakiś czas" odpocząć od grania w filmach, ponieważ działania promocyjne są dla niego zbyt obciążające. Jednak już rok później dołączył do obsady (choć znów na drugim planie) filmu "W drodze" będącego adaptacją powieści Jacka Kerouaca, i po raz trzeci podjął współpracę z Davidem Cronenbergiem przy okazji biograficznej opowieści o przyjaźni Zygmunta Freuda i Karola Gustawa Junga - "A dangerous method".

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Peter Farrelly jedzie z Viggo Mortensenem na piwo w...

Po sukcesie filmu "Green Book", Peter Farrelly planuje do...

11:07 (12.06)

Viggo Mortensen wozi Mahershalę Alego

W sieci pojawił się polski zwiastun filmu "Green Book" z...

14:28 (19.12)

Viggo Mortensen debiutuje jako reżyser

Viggo Mortensen zajmie się reżyserią filmu "Falling", w...

19:48 (15.10)

Viggo Mortensen jest szoferem Mahershali Alego

W sieci pojawił się zwiastun filmu "Green Book" z Viggo...

21:42 (14.08)

Linda Cardellini z Viggo Mortensenem w nowojorskim klubie

Linda Cardellini ("Avengers: Czas Ultrona") dołączyła do...

10:15 (01.12)

"Władca pierścieni" na małym ekranie

Kto myślał, ze na zawsze pożegnaliśmy się ze światem z...

11:35 (04.11)

Viggo Mortensen bramkarzem w nowojorskim klubie

Nominowany za swą ostatnią rolę do Oscara Viggo Mortensen...

18:39 (01.06)

Viggo Mortensen na tropie zabójcy

Viggo Mortensen zagra jedną z głównych ról w thrillerze...

01:28 (22.05)

Wschodnich obietnic ciąg dalszy

Wszystko wskazuje na to, iż w końcu doczekamy się...

16:51 (18.01)

"La La Land", "Moonlight" i "American Crime Story: Sprawa...

Ogłoszono nominacje do Złotych Globów, nagród...

14:59 (12.12)

Wokalista Sigur Rós śpiewa dla Viggo Mortensena

Do sieci trafił utwór Aleksa Somersa z udziałem frontmana...

17:38 (28.06)

Współpracownik Sigur Rós komponuje dla Viggo Mortensena

Alex Somers, znany ze współpracy z zespołem Sigur Rós i...

09:06 (24.05)

Viggo Mortensen w pierwszym zwiastunie "Captain Fantastic"

W sieci pojawił się pierwszy zwiastun filmu "Captain...

00:16 (28.04)

Viggo Mortensen ściga Jasona Bourne'a

Viggo Mortensen ma zagrać zabójcę ścigającego Jasona...

02:41 (23.06)

Nick Cave i Warren Ellis piszą muzykę dla Viggo Mortensena

Nick Cave i Warren Ellis przygotowali kolejny soundtrack....

03:06 (02.04)

Frank Langella fantastyczny z Viggo Mortensenem

Frank Langella dołączył do Viggo Mortensena w obsadzie...

14:18 (20.07)