Will Smith

Głosów: 35, Suma: 169, Średnia: 5.00

Aktor

ur. 1968.09.25 (Filadelfia, Pensylwania, USA)
wiek: 50 lat

kraj pochodzenia: USA

Najpopularniejszy afroamerykański aktor w Hollywood, "niegrzeczny chłopak", "facet w czerni", niedoszły Neo z "Matriksa".

Wybrana filmografia

 

Biografia

Will Smith żałuje w swojej karierze tylko jednej rzeczy. W 1999 odrzucił główną rolę w "Matriksie" braci Wachowski i wybrał występ w "Bardzo Dzikim Zachodzie" znacznie bardziej znanego i cenionego wówczas Barry'ego Sonnenfelda. Nie zagranie roli Neo było niewątpliwie błędem, a "Bardzo Dziki Zachód" okazał się niedobrym filmem. Ale nie ma co dramatyzować; obraz Sonnenfelda już w ciągu pierwszego weekendu wyświetlania zarobił ponad 50 milionów dolarów. Jak na wpadkę to całkiem nieźle - ale trzeba pamiętać, że chodzi tu klapę w skali Willa Smitha, którego kariera jest jednym długim pasmem olśniewających sukcesów.

Urodzony w 1968 roku Will Smith jest dziś najpopularniejszym czarnoskórym aktorem z Hollywood; jego sława i gaże przyćmiły tak wielkie afroamerykańskie gwiazdy jak Samuel L. Jackson czy Laurence Fishburne. Równać ze Smithem może się jeszcze Denzel Washington, najwybitniejszy czarny artysta dramatyczny i laureat dwóch Oscarów. Nie zapominajmy jednak, że Will ma już na koncie jedną nominację do Nagrody Akademii i jest od Washingtona o czternaście lat młodszy. Smith niedawno powiedział: "Możecie się śmiać, ale jeżeli powezmę takie postanowienie i odpowiednio nastawię swój umysł, za piętnaście lat mogę zostać prezydentem". Możemy się śmiać, ale jak do tej pory Will Smith skutecznie realizował wszystkie swoje postanowienia.

Smith wychowywał się w Filadelfii, w zamożnej rodzinie z wyższej klasy średniej. Chodził do dobrych szkół i miał już nawet zapewnione stypendium w prestiżowym Massachusetts Institute of Technology. Młody człowiek wybrał jednak karierę muzyczną - pod koniec lat 80. wraz z DJ Jazzy Jeffem podbijał listy przebojów jako raper The Fresh Prince. "Świeży książę" przeprowadził się do Los Angeles i po raz pierwszy zaznał smaku sławy i pieniędzy, które wydawał z przyjemnością na luksusowe domy, samochody i biżuterię. W 1989 producent z telewizji NBC nazwiskiem Benny Medina zaproponował Willowi główną rolę w sitcomie. Program nazywał się "The Fresh Prince of Bel-Air", a fabułę miał prostą: Will Smith grał samego siebie - wygadanego, dowcipnego i cwanego rapera z Filadelfii, który podbija Kalifornię. Serial odniósł sukces i był nadawany do połowy lat 90. Stąd był już tylko krok do kina. W 1995 Smith wystąpił w sensacyjnych "Bad Boys" Michaela Baya - i z miejsca jego rozgłos jako gwiazdora filmowego przyćmił sławę The Fresh Prince'a. Przystojny, obdarzony niepospolitym wdziękiem i energią Will kontynuował drogę na szczyt udziałem w kolejnych hollywoodzkich superprodukcjach: "Dniu niepodległości", dwóch częściach "Facetów w czerni", "Wrogu publicznym" i "Bardzo Dzikim Zachodzie". Nie zrezygnował przy tym z hip-hopu; przeciwnie, wykonywana przez Smitha piosenka z "Facetów z czerni" stała się większym przebojem niż jakiekolwiek nagranie pod szyldem The Fresh Prince, zaś utwór promujący "Bardzo Dziki Zachód" był niewątpliwie lepszy od samego filmu.

W 2001 roku, po forsowanym bokserskim treningu, Will zagrał legendarnego pięściarza Cassiusa Claya znanego też jako Muhammad Ali. Za biograficzny film "Ali" otrzymał nominację do Oscara za rolę pierwszoplanową. W międzyczasie gaże czarnoskórego gwiazdora osiągnęły poziom wręcz astronomiczny - za występ w fantastyczno-naukowej superprodukcji "Ja, robot" z 2004, aktor dostał 28 milionów dolarów. Will Smith rzeczywiście idealnie pasuje na idola; trafia na wszystkie listy "najpiękniejszych ludzi świata" ogłaszane co jakiś czas przez zajmujące się show biznesem magazyny, jest charyzmatycznym bohaterem filmów akcji, a jednocześnie artystą obdarzonym doskonałym poczuciem humoru - w scenach komediowych Smith jest co najmniej tak dobry jak Eddie Murphy. Mimo sukcesu gwiazdor stara się nie dopuścić by woda sodowa uderzyła mu do głowy. Od lat tworzy wzorowe małżeństwo z aktorką Jadą Pinkett-Smith i często przytacza radę swojej babci: "nie dopuszczaj porażki do twego serca, ale nie dopuszczaj także sukcesu do twego umysłu".

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Bad Boys powrócili trochę grubsi

W sieci pojawił się zwiastun filmu "Bad Boys for Life".

19:52 (04.09)

Zobacz polski trailer animacji "Tajni i fajni"

W sieci pojawił się polski zwiastun animacji "Tajni i...

15:02 (22.07)

Tom Holland zamienił Willa Smitha w gołębia

W sieci pojawił się zwiastun animacji \"Tajni i fajni\".

11:40 (02.07)

Will Smith, Mena Massoud i Naomi Scott śpiewają na ulicy...

Will Smith, Mena Massoud i Naomi Scott urządzili uliczny...

16:01 (24.05)

Posłuchaj muzyki z "Aladyna"

Tuż przed premierą filmu w sieci ukazał się soundtrack do...

09:25 (23.05)

Will Smith i DJ Khaled dla Aladyna

W sieci pojawił się piosenka "Friend Like Me" z filmu...

20:28 (22.05)

Will Smith i Queen Latifah jak Romeo i Julia

Will Smith i Queen Latifah wyprodukują współczesny...

10:59 (17.05)

Dżinn nie słucha Aladyna

W sieci pojawił się jeszcze jeden spot promujący film...

23:21 (14.05)

"Aladyn": Will Smith cofa czas

W sieci pojawił się jeszcze jeden spot promujący filmu...

22:27 (08.05)

Will Smith ma zlecenie na Willa Smitha

W sieci zadebiutował zwiastun filmu Anga Lee "Gemini Man".

16:15 (23.04)

Will Smith jest nietypowym dżinnem

W sieci pojawił się pełny zwiastun filmu "Aladyn".

14:45 (12.03)

Will Smith ojcem Venus i Sereny Williams

Will Smith zagra główną rolę w biograficznym filmie "King...

11:30 (05.03)

Will Smith opuszcza "Legion Samobójców"

Will Smith zrezygnował z udziału w filmie "Legion...

11:26 (28.02)

Zamazane twarze Willa Smitha i Martina Lawrence'a

Will Smith wrzucił na Instagram filmik z czytania...

17:01 (26.02)

Will Smith jest cały niebieski

W sieci pojawiła się zapowiedź filmu "Aladyn".

12:47 (11.02)

Will Smith na planie "Bad Boys For Life"

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia z filmu "Bad Boys...

22:53 (16.01)