William H. Macy

Głosów: 0, Suma: 0, Średnia: 0.00

Reżyser/Aktor

ur. 1950.03.13 (Miami, Floryda, USA)
wiek: 70 lat

kraj pochodzenia: USA

Niezrównany antybohater współczesnego Hollywood.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Specyficzna uroda Williama H. Macy'ego zamyka mu raczej drogę do kariery amanta lub bohatera kina akcji i niejako skazuje na ciekawe, ambitne role. Od połowy lat 90. Macy konsekwentnie wspinał się z pozycji cenionego artysty drugiego planu na hollywoodzkie szczyty. Dziś jest niekwestionowaną gwiazdą; sukces Williama H. Macy'ego budzi tym większy szacunek, że został osiągnięty wyłącznie dzięki wybitnym umiejętnościom aktorskim i na przekór niezbyt imponującym warunkom fizycznym artysty.

Macy urodził się w 1950 roku. Wychowywał się w Georgii, w patriotycznej atmosferze; ojciec przyszłego aktora był wojennym bohaterem. Jako młody człowiek William myślał o karierze weterynarza, rozpoczął nawet stosowne studia. Plany te pokrzyżował występ w studenckim przedstawieniu. Macy połknął aktorskiego bakcyla, rzucił weterynarię i rozpoczął naukę sztuki dramatycznej w Goddard College w Virginii. Profesorem Williama był wybitny dramatopisarz i reżyser David Mamet. Macy szybko stał się członkiem tzw. "mafii Mameta". Po studiach wraz ze swym mentorem oraz innymi młodymi artystami z "mafii" przyniósł się do Chicago gdzie uczestniczył w tworzeniu kierowanego przez Mameta słynnego St. Nicholas Theatre.

W 1980 roku aktor przeniósł się do Nowego Jorku. Wciąż skupiał się przede wszystkim na teatrze. W połowie lat 80. znów połączył siły z Davidem Mametem - artyści założyli autorski zespół teatralny pod nazwą Atlantic Theatre Company. Równolegle Macy grywał w telewizji i w kinie. Wyspecjalizował się w rolach drugoplanowych. Na początku lat 90. był już postacią dobrze rozpoznawalną przez kinomanów. Wystąpił między innymi w "Cieniach i mgle" Woody'ego Allena, przebojowym dramacie sensacyjnym "Klient" oraz w "Oleannie" - filmie reżyserowanym przez mistrza Mameta. Do rosnącej popularności Macy'ego przyczyniły się cztery sezony występów w medycznym serialu "E.R". Prawdziwy przełom przyniosło jednak "Fargo" braci Coen. Gorzka i krwawa tragikomedia była jednym z najważniejszych filmów 1996 roku, zdobyła dwa Oscary i siedem nominacji. Jedna z nich przypadła w udziale Macy'emu, który zagrał w "Fargo" główną rolę. Dzięki niej publiczność "odkryła" wreszcie talent artysty, który okazał się nie tylko wybitnym aktorem, lecz także niezastąpionym ekranowym antybohaterem. Macy stał się rozchwytywaną przez reżyserów gwiazdą.

W ciągu dziewięciu lat, które upłynęły od realizacji "Fargo" wystąpił w blisko 40 filmach. Były wśród nich wielkie kasowe przeboje, np. "Air Force One", "Spartan" czy niedawno goszcząca na naszych ekranach "Komórka", prestiżowe hollywoodzkie superprodukcje w rodzaju "Magnolii" i "Niezwyciężonego Seabiscuita", interesujące produkcje niezależne by wymienić "Miasteczko Pleasentville" i kultowe komedie jak "Mystery Men" - w tym ostatnim filmie aktor zagrał bardzo nietypowego superbohatera. Wśród najnowszych dokonań Macy'ego jednym z najważniejszych był "The Cooler". W tej stylowej opowieści o miłości, zdradzie i hazardzie po raz kolejny udowodnił, że choć w Hollywood nie brakuje gwiazdorów przystojniejszych i bardziej efektownych, to pod względem aktorskiego warsztatu i ekranowej charyzmy niewielu ma sobie równych - William H. Macy może się dziś bez kompleksów mierzyć z największymi.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Oto rodzina Gallagherów bez Fiony

W sieci pojawił się zwiastun dziesiątego sezonu serialu...

20:26 (13.09)

"Shameless: Niepokorni" powrócą po raz dziewiąty

Stacja Showtime podjęła decyzję o realizacji dziewiątego...

06:01 (09.11)

"Shameless: Niepokorni" po raz ósmy

Stacja Showtime dała zielone światło na realizację ósmego...

00:55 (20.12)

"Shameless: Niepokorni": William H. Macy szuka nowej rodziny

Stacja Showtime zaprezentowała zwiastun siódmego sezonu...

03:21 (31.08)

Mel Gibson na spotkaniu w kościele

W sieci pojawił się klip promujący film "Blood Father" z...

02:01 (07.08)

Gwiazdor "Flasha" u boku Rosario Dawson

Grant Gustin znany z serialu "Flash" wystąpi w...

16:43 (30.03)

"Shameless: Niepokorni" z siódmym sezonem

Stacja Showtime zamówiła siódmy sezon serialu "Shameless:...

10:05 (13.01)

"Gra o tron" faworytem Emmy

Ogłoszono nominacje do nagród Emmy.

01:45 (17.07)

Joan Allen i William H. Macy weszli do pokoju

Joan Allen i William H. Macy dołączyli do obsady filmu...

01:21 (11.11)

Ben Kweller i Selena Gomez śpiewają dla Williama H. Macy'ego

W sieci pojawiła się piosenka promująca debiut reżyserski...

16:52 (11.10)

Tragedia i muzyka, która koi w filmie Williama H. Macy'ego

W sieci pojawił się zwiastun obrazu "Rudderless", debiutu...

05:21 (15.08)

William H. Macy dołączył do Mela Gibsona

William H. Macy dołączył do Mela Gibsona w obsadzie filmu...

15:24 (15.06)

Z "Agentów T.A.R.C.Z.Y." za kamerę

W sieci zadebiutował pierwszy zwiastun "Trust Me",...

00:24 (25.04)

Brittany Snow i William H. Macy pomodlą się

Brittany Snow i William H. Macy negocjują warunki udziału...

01:41 (26.02)

William H. Macy i Felicity Huffman w poprawczaku

William H. Macy, Felicity Huffman, Emory Cohen i John...

10:45 (20.11)

Macy, Madsen i syn Boga

William H. Macy i Virginia Madsen dołączyli do obsady...

00:54 (04.07)