Zbigniew Zamachowski

Głosów: 59, Suma: 281, Średnia: 4.33

Aktor

ur. 1961.07.17 (Brzeziny, Polska)
wiek: 58 lat

kraj pochodzenia: Polska

Aktor, kompozytor muzyki do etiud filmowych oraz autor tekstów piosenek, które wykonuje z wielkim powodzeniem.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Zbigniew Zamachowski, urodził się 17 lipca 1961 w Brzezinach. Jak sam mówi, jest to ładne miasteczko na drodze z Warszawy do Łodzi. Ukończył technikum i szkołę o profilu muzycznym. Podobno już jako małe dziecko miał smykałkę do tworzenia rozmaitych dźwięków z przedmiotów codziennego użytku. W szkole podstawowej pisał własne piosenki, a jako licealista wygrywał lokalne i ogólnopolskie festiwale muzyczne. Muzyka pchnęła go w kierunku aktorstwa. Po zdobyciu nagrody na festiwalu w Opolu, został zatrudniony jako aktor-amator do filmu Krzysztofa Rogulskiego "Wielka majówka" (1981). Był to jego debiut na wielkim ekranie, po którym zdecydował się zdawać do szkoły filmowej. W 1983 już jako student Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi zaczął występować w teatrze. Dwa lata później ukończył studia i na poważnie zajął się występami w filmach. Jednak miłość do sceny teatralnej nigdy nie osłabła i od 1985 do 1997 regularnie występował w Teatrze Studio w Warszawie, a od 1997 został aktorem Teatru Narodowego. Jednym z popularniejszych osiągnięć Zamachowskiego jest autorskie widowisko wokalno-parodystyczne "Big Zbig Show" w Teatrze Rampa w 1992.

Do tej pory aktor wziął udział w ponad 50 produkcjach. Od początku grał u najsławniejszych reżyserów polskiego kina, dzięki czemu stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych i nagradzanych aktorów swojego pokolenia. W latach 80. wystąpił m.in. w: "Pierścieniu i róży" Jerzego Gruzy, dziesiątej części "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego, "Sztuce kochania" Jacka Bromskiego czy "Balu na dworcu w Koluszkach" Filipa Bajona. Kolejne dekada dopisała do jego filmografii m.in. "Korczaka" Andrzeja Wajdy, trylogię "Trzy kolory" Krzysztofa Kieślowskiego, "Zawróconego" i "Pułkownika Kwiatkowskiego" Kazimierza Kutza, "Pestkę" Krystyny Jandy, "Szczęśliwego Nowego Jorku" Janusza Zaorskiego, "Demony wojny według Goi" Władysława Pasikowskiego oraz "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana. Nowe milenium było dla Zamachowskiego równie pracowite. Zagrał w 20 produkcjach, wśród których są takie hity, jak: "Prymas - trzy lata z tysiąca", "Cześć Tereska", "Stacja", "Wiedźmin", "Pianista", "Zmruż oczy", "Ciało" czy "Żurek" (2003). Można go także zobaczyć w dwóch koprodukowanych przez CANAL+ filmach: "Skazanym na bluesa" i "Czasie surferów".

Zamachowski angażuje się również w polski dubbing zagranicznych filmów animowanych. Jego charakterystyczny głos można usłyszeć w takich bajkach, jak: "Stuart Malutki" i "Stuart Malutki 2" oraz "Shrek" i "Shrek 2" w rolach tytułowych, "Lilo i Stich" jako Stich, "Fałszywa dwunastka" jako Tom Baker, a także "Nawiedzony Dwór" jako Jim.

Jest laureatem licznych nagród, m.in. dwóch Orłów za "Zmruż oczy" i "Cześć Tereska", Wiktorów '93, '96 i '97, Złotej Kaczki '93 oraz dyplomu mistrzowskiego - Nagrody im. prof. Aleksandra Bardiniego na XVIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Mimo ciągłej pracy na planie filmowym, Zamachowski znajduje czas na działalność pedagogiczną: jest wykładowcą piosenki aktorskiej w łódzkiej szkole filmowej. Kiedy ma wolną chwilę oddaje się swoim ulubionym sportom - piłce nożnej oraz grze w golfa i tenisa.