PREMIERA

2015.10.11

CANAL+ SERIALE

Defiance 3

USA, 2015

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial science fiction

Ocena filmu

0.00

Opis

Amerykańskim serialem science fiction, zrealizowanym według pomysłu Rockne S. O'Bannona, Kevina Murphy'ego i Michaela Taylora.

W 2046 roku Ziemia jest wyniszczona przez wojnę z obcymi, zwanymi Wotanami, którzy przybyli 30 lat wcześniej w poszukiwaniu nowego domu, po tym jak ich układ słoneczny został zniszczony w wyniku gwiezdnej kolizji. Byli wśród nich Iratjanie, Indogeni, Kastitjanie, Liberaci, Sensotowie, Gulanowie czy Wolganie. Obecnie planeta jest zamieszkiwana przez wszystkich. W położonym przy granicy miasteczku Defiance Wotanie koegzystują z ludźmi. Zanim nad miastem władzę przejęła Republika Ziemi, osadą rządziła burmistrz Amanda Rosewater (Julie Benz), a pomagał jej Joshua Nolan (Grant Bowler), żołnierz który podczas wojny stracił rodzinę. Do miasta przybył z adoptowaną córka, Iratjanką Irisą (Stephanie Leonidas), którą uratował przed śmiercią z rąk własnych rodziców. Przybysze nauczyli się zasad panujących w mieście i poznali jego najbardziej wpływowych członków, a wśród nich właściciela największej w okolicy kopalni Rafe'a McCawleya (Graham Greene) i ambitną kastitjańską rodzinę Tarrów (Tony Curran i Jaime Murray). W obliczu zagrażającego Defiance Omaca, zjednczeni wyrusza na samobójczą misje, by go pokonać.

"Defiance" jest amerykańskim serialem science fiction, zrealizowanym według pomysłu Rockne S. O'Bannona, Kevina Murphy'ego i Michaela Taylora. Z produkcją jest powiązana gra MMORPG (massively multiplayer online role-playing game) pod tym samym tytułem, którą wydało Trion Worlds. Na potrzeby serialu lingwista David J. Peterson stworzył dwa pełne języki, którymi posługują się Kastitjanie oraz Iratjanie. W zakresie podstawowym określił także mowę dwóch innych ras: Indogenów i Liberatów. Serial był nominowany za efekty specjalne do nagrody Emmy. W recenzjach krytycy doceniali zapierające dech w piersiach krajobrazy odmienionej Ziemi, dobrą obsadę, scenografię i bogate i ciekawe uniwersum stworzone wokół serialu.

Główną rolę w serialu gra Grant Bowler, który wciela się w Joshuę Nolana, szeryfa przygranicznego miasteczka Defiance. Jego szefową jest Amanda Rosewater (w tej roli Julie Benz), która jako burmistrz sprawuje w mieście prawowitą władzę. Stephanie Leonidas gra Irisę, przybraną córkę Nolana, piękną wojowniczkę rasy iratjańskiej. Tony Curran wciela się w Dataka Tarra, prawą rękę Amandy, dumnego i niezwykle ambitnego Kastitjanina, za którym stoi, niczym Lady Makbeth, żona Stahma w interpretacji Jaime Murray.


HISTORIA:
Akcja serialu toczy się w niedalekiej przyszłości na Ziemi, która uległa głębokim przemianom. W 2013 roku na planetę przybyli z kosmosu Votanie, którzy myśleli, że jest to świat niezamieszkany. Ludzie przywitali ich podejrzliwie i wrogo. Pozwolili ograniczonej grupie obcych stworzyć kolonię w Brazylii, a pozostałe miliony musiały pozostać na statkach krążących po ziemskiej orbicie. Rozpoczęły się niekończące się negocjacje z rządami Ziemian. Po 10 latach, kiedy strony zbliżały się do pokojowego traktatu regulującego osadnictwo Votan, rozczarowany rasista zabił ambasadora obcych podczas transmisji telewizyjnej spod siedziby ONZ w Nowym Jorku. Rozpoczęła się trwająca 7 lat wojna, którą zakończył w 2030 roku wybuch znajdującej się na orbicie floty korabów. Zginęły miliony obcych i przypadkowo została uruchomiona technologia formująca nowe planety, którą Votanie zamierzali użyć w kontrolowany sposób. Zaczęły się chaotyczne zmiany w biosferze, które zagrażały zarówno ludziom, jak i obcym. Ziemia wyschła, pojawiły się ogromne rozpadliny, wyłoniły nowe pasma górskie. Planetę pokrył kurz i odpady. Wiele gatunków roślin i zwierząt wyginęło lub zmutowało się w niebezpieczne stworzenia. Wraz z przybyciem na Ziemię obcych pojawiły się też nowe. Zaburzenia elektromagnetyczne wokół planety uniemożliwiły dalekosiężną komunikację i transport lotniczy na dużych wysokościach, izolując odległe osady, tak jak to miało miejsce w XIX wieku. Na podróż na orbitę nie mogła sobie pozwolić żadna rasa, nawet gdyby było to technologicznie możliwe. Ogłoszono zawieszenie broni. Obie strony konfliktu musiały zająć się walką o własne przetrwanie. W wielu regionach ocaleli ludzie i Votanie zaczęli łączyć się w społeczności. Na zachodniej półkuli Votanie przejęli kontrolę nad większością Centralnej i Południowej Ameryki. Republika Ziemi, teren zwany Kolumbią, objął Amerykę Północną, ze stolicą w Nowym Jorku. Pomiędzy nimi powstały małe niezależne republiki i państwa-miasta. Jedno z nich - Defiance - powstało w sercu kontynentu, na ruinach St. Louis w Missouri.


POSTACIE:
Grant Bowler - Joshua Nolan, weteran wojny, były marines, szeryf Defiance
Julie Benz - Amanda Rosewater, była burmistrz Defiance
Stephanie Leonidas - Irisa Nyira, iratjańska wojowniczka, adoptowana córka Nolana
Tony Curran - Datak Tarr, ambitny kastitjański biznesman
Jaime Murray - Stahma Tarr, ambitna żona Dataka, również Kastitjanka
Graham Greene - Rafe McCawley, właściciel największej w okolicy kopalni
Dewshane Williams - Tommy LaSalle, zastępca szeryfa
Trenna Keating - Yewll, miejscowa lekarka, genialna biotechnolog, Indoganka z nieciekawą przeszłością
Justin Rain - Quentin McCawley, syn Rafe'a
Jesse Rath - Alak Tarr, syn Dataka i Stahmy, mąż Christie, córki Rafe'a McCawleya, DJ miejscowej rozgłośni radiowej "Raider Radio".
Nicole Muñoz - Christie McCawley-Tarr, córka Rafe'a, żona Alaka
Fionnula Flanagan - Nicolette "Nicky" Riordan, poprzednia burmistrz i mentorka Amandy
Tiio Horn - Rynn, Iratjanin, członek grupy Spirit Riders
Noah Danby - Sukar, Iratjanin, lider grupy Spirit Riders
Defiance 3
USA, 2015
Amerykańskim serialem science fiction, zrealizowanym według pomysłu Rockne S. O'Bannona, Kevina Murphy'ego i Michaela Taylora.
serial science fiction
Defiance 3
3,7 5 1 22