2011 Relativity Media, LLC. All Rights Reserved

PREMIERA

2013.11.23

CANAL+ SERIALE

Królewna Śnieżka

Mirror Mirror

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia fantasy

czas trwania: 126 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Królewna Śnieżka (Lily Collins) wiedzie szczęśliwe życie dopóki nie zjawia się Zła Królowa (Julia Roberts) i podstępem przejmuje władzę nad krainą.

Królowa większość energii wkłada w walkę z pierwszymi oznakami starzenia się, toteż nic nie kłuje jej w oczy tak bardzo, jak uroda Śnieżki. Dziewczyna musi zniknąć. Z pomocą sługi ucieka do lasu, gdzie zaprzyjaźnia się z siedmioma krasnalami-rabusiami. Zła Królowa odkrywa tymczasem, że zubożała, na co najlepszym ratunkiem może być bogaty mąż. Najlepszy kandydat (Armie Hammer) ma tylko jedną wadę: zupełnym przypadkiem zakochał się wcześniej w Śnieżce.

"Królewna Śnieżka" TARSEMA SINGHA to kolejna próba przeniesienia fenomenu baśni na wielki ekran. Próba, z której hinduski reżyser wyszedł zwycięsko - według krytyków zdeklasował i "Alicję w Krainie Czarów" Burtona, i "Nieustraszonych braci Grimm" Terry'ego Gilliama. Singh markę w Hollywood wyrobił sobie jako twórca teledysków, m.in. nagrodzonego 6 statuetkami MTV Video Music Award "Losing My Religion" R.E.M. Wcześniej, żeby studiować film w Los Angeles, sprzeciwił się rodzinie, która widziała w nim wykształconego na Harvardzie biznesmena. - Dla mnie już nie istniejesz - powiedział ojciec Singha, kiedy ten oznajmił mu, że dostał się na wydział filmowy.

W "Królewnę Śnieżkę" hinduski filmowiec wniósł swoją nieposkromioną wyobraźnię i formalną odwagę, której dowód dał już w "Magii uczuć" nagrodzonej Kryształowym Niedźwiedziem na berlińskim festiwalu. Udowodnił, że nauczył się od braci Grimm snucia opowieści, ale nasycił ją ironią, odwołaniami do rzeczywistości i błyskotliwymi dialogami, które w filmie podaje absolutnie fenomenalny zespół aktorów z autoironiczną Julią Roberts na czele. - Spodziewałem się spotkania z gwiazdą, ale zamiast niej poznałem prawdziwą mamę, która najbardziej martwi się, żeby nie spóźnić się na obiad z dziećmi - mówił o Roberts reżyser. W "Królewnie Śnieżce" Roberts parodiuje hollywoodzki wstręt do zmarszczek, obłąkańczy pęd za zamrożeniem młodości i miłość do wystawnego życia. Po przeciwnej stronie stoi porcelanowa Śnieżka grana przez Lily Collins, która na zdjęciach próbnych objawiła się ekipie jako skrzyżowanie młodej Elisabeth Taylor z Audrey Hepburn, a w filmie przeszła trening sztuk walki rodem z "Kill Bill". Collins przyznała później, że pretendowała też do roli Śnieżki w "Królewna Śnieżka i Łowca", ale przegrała wówczas z Kristen Stewart. Miłosny trójkąt dopełnia Armie Hammer, który wcielił się w księcia. Hammer w pamięci widzów zapisał się przede wszystkim podwójną rolę z "Social Network" Davida Finchera, gdzie wcielił się we wzór harvardzkiego stylu życia, idealnych braci Winklevoss, którzy zostają wystrychnięci na dudka przez twórcę Facebooka. Nie ma królewna Śnieżki bez krasnoludków. W filmie widać, że twórcy odrobili lekcję z Tolkiena i jego ekranizatora Petera Jacksona. Podobnie, jak Krasnoludy z "Władcy pierścieni", siedmiu karłów u Singha to galeria postaci, których nie chciałoby się spotkać samotnie w ciemnym lesie.

Film otrzymał nominację do Oscara za najlepsze kostiumy - projekt zmarłej Japonki Eiko Ishioki, uważanej za jedną z najlepszych kostiumografek świata.
Królewna Śnieżka
reżyseria:
USA, 2012
Królewna Śnieżka (Lily Collins) wiedzie szczęśliwe życie dopóki nie zjawia się Zła Królowa (Julia Roberts) i podstępem przejmuje władzę nad krainą.
komedia fantasy
Królewna Śnieżka
3,4 5 1 12