PREMIERA

2013.09.03

CANAL+ SERIALE

2013.10.10

CANAL+1

The Do-Deca-Pentathlon

USA, 2012

,

obsada: , , , ,

gatunek: komedia

Opis

Bracia Jeremy (Mark Kelly) i Mark (Steve Zissis) to dwaj mężczyźni po trzydziestce, którzy nie darzą się sympatią. Podczas urodzin drugiego wychodzą na jaw wzajemne animozje.

Jeremy zazdrości bowiem Markowi jego spokojnego mieszczańskiego życia, z kolei Mark z zawiścią patrzy na karierę brata - profesjonalnego pokerzysty. Rosnąca niechęć sprawia, że mężczyźni powracają do dawnej tradycji do-deca-pentathlonu, czyli igrzysk sportowych uwzględniających 25 konkurencji, m.in. skoki w dal, tenis stołowy czy siłowanie na rękę. Odpowiedzialna za urządzenie przyjęcia urodzinowego żona Marka, Stephanie (Jennifer Lafleur) z przerażeniem patrzy, jak bracia zatracają się w walce na oczach rodziny. Muszą w końcu podjąć decyzję, czy ważniejsze jest postawienie na swoim czy też dobro bliskich.

"Tego lata tysiące sportowców z ponad 200 krajów będzie rywalizowało w Londynie poczuciem sportowego ducha i honoru. Ale oni do nich nie należą" - zapowiadał slogan reklamowy filmu "The Do-Deca-Pentathlon", niezależnej komedii obyczajowej, która miała premierę w czasie, gdy brytyjska stolica gościła letnie igrzyska. Opowieść o ambicjonalnym konflikcie braci jest dziełem JOYA i MARKA DUPLASSÓW, doświadczonych twórców amerykańskiego kina offowego ("The Puffy Chair", "Cyrus", "Jeff wraca do domu"), prywatnie braci. - Jest coś zabawnego w tym, że kiedy brakuje rozsądnych rozwiązań, bracia często uciekają się do przemocy" - przekonywał Mark Duplass. - "Kiedy jednak skończy się walka, pojawia się poczucie smutku i pojednanie. To idealna kombinacja komizmu i dramatyzmu, jakiego poszukujemy w naszych filmach". "Bracia Duplass wiedzą jak zrealizować skromny obraz z kojącą łatwością i nigdy nie obarczają widowni niepotrzebnym bagażem" - pisał recenzent dziennika "Oregonian" Shawn Levy, z kolei Jeffrey M. Anderson kwitował film na witrynie Common Sense Media zapewnieniem: "Równowaga między komedią a dramatem jest zawsze zachowana, a "The Do-Deca-Pentathlon" ani na chwilę nie traci pary, serca ani humoru".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
The Do-Deca-Pentathlon
USA, 2012
Bracia Jeremy (Mark Kelly) i Mark (Steve Zissis) to dwaj mężczyźni po trzydziestce, którzy nie darzą się sympatią. Podczas urodzin drugiego wychodzą na jaw wzajemne animozje.
komedia
The Do-Deca-Pentathlon