3D - TRZECI WYMIAR TELEWIZJI

pt 26 listopada 2010

Telewizja 3D (3DTV) to telewizja oparta na stereoskopii, czyli technice obrazowania oddającej wrażenie widzenia przestrzennego, trójwymiarowego, określanego mianem 3D. Stereoskopia zapewnia naturalne wrażenie głębi w scenie i bryłowatości obiektów.
Stereoskopia wkroczyła już przebojem do kina. Trójwymiarowy „Avatar” Camerona okazał się najbardziej kasowym filmem w historii kinematografii. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że rozwój techniki 3D będzie możliwy dzięki telewizji. Nadawcy, studia filmowe i producenci telewizorów rozpoczęli już wyścig o pozycję lidera na rynku 3DTV. Eksperci są dziś zgodni: rozwój 3DTV będzie jednym z najważniejszych trendów technologicznych na rynku telewizji w najbliższych latach.

Na świecie i w Polsce

Na świecie zadebiutowały pierwsze kanały telewizyjne nadające wyłącznie programy
w 3D. W Wielkiej Brytanii wiosną br. ruszyła stacja Sky 3D, należąca do BskyB. Stacja rozpoczęła nadawanie od trójwymiarowej transmisji meczu ligi angielskiej. W czerwcu i lipcu br. w Stanach Zjednoczonych nowy kanał sieci sportowej ESPN pokazywał w stereoskopii wszystkie mecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA. Letnie miesiące eksperci rynku medialnego powszechnie określali jako „3D Summer”, czyli „trójwymiarowe lato”.


W Polsce awangardę 3D tworzy CANAL+, pierwsza stacja, która 15 maja 2010 wyemitowała w technologii trójwymiarowej mecz Ekstraklasy piłkarskiej Wisła Kraków – Odra Wodzisław. Ekipa CANAL+ przeprowadziła pierwszą relację w technologii 3D na żywo, prosto ze stadionu Suche Stawy w Krakowie, z wykorzystaniem specjalistycznego wozu transmisyjnego wyposażonego w 8 nowoczesnych kamer pracujących w technologii stereoskopowej. Było to wyjątkowe przedsięwzięcie produkcyjne, nad którą pracował ponad 40-to osobowy zespół złożony z pracowników CANAL+ i Multiproduction oraz ekipy międzynarodowej.
16 maja, czyli dzień po transmisji z meczu z Krakowa, stacja pokazała w 3D film „Koralina i tajemnicze drzwi”.FC Barcelona – Real Madryt w 3D dla polskich widzów

29 listopada br. CANAL+ przeprowadza kolejną transmisję trójwymiarową, tym razem z wielkiego klasyku ligi hiszpańskiej FC Barcelona – Real Madryt. To spotkanie elektryzujące uwagę kibiców sportowych na całym świecie. Dwaj odwieczni rywale należą do najsłynniejszych klubów na świecie. Liczbę widzów ich spotkań podaje się w setkach milionów.Inne oglądanie telewizji

3D jest zupełnie inną technologią niż te, określane dzisiaj jako tradycyjne. Okazuje się, że percepcja wzrokowa kilku procent widzów nie pozwala im na oglądanie obrazu 3D. Niektórzy odczuwają dyskomfort a nawet zawroty głowy przy dłuższym oglądaniu programów w stereoskopii.


Dla Polaka telewizja jest często medium towarzyszącym codziennym aktywnościom. Nie jest to jeszcze możliwe w przypadku 3D jeżeli chce się śledzić punktowo dany film czy relację. Wynika to z prostego powodu – patrzenie z boku telewizora zniekształca obraz. Ponadto większość odbiorników 3D wymaga założenia specjalnych okularów. Z pewnością niedogodności te kiedyś znikną, na razie to cena technologicznych eksperymentów.Prognozy na złoty wiek 3DTV?

Eksperci mówią zgodnym chórem: Przed nami złoty wiek telewizji trójwymiarowej. Początkiem złotego wieku był już kończący się rok 2010. Jeśli czymś różnią się w swoich opiniach, to prognozowaniem tempa wzrostu rynku 3DTV.


The Consumer Electronics Association, amerykańskie stowarzyszenie konsumentów elektroniki, przewiduje, że już w 2013 r. olbrzymia część wszystkich sprzedawanych telewizorów będą stanowić odbiorniki 3D HD. Badania firmy iSuppli mówią wyraźnie, że globalny rynek telewizorów 3D będzie w najbliższych latach motorem napędowym całej branży elektronicznej. Według firmy sprzedaż telewizorów 3D w br. będzie na poziomie 4,2 mln sztuk, aby w 2015 r. zbliżyć się do 78 mln sztuk. Znacząco mają spadać ceny odbiorników 3D – średnio z ok. 1,8 tys. dolarów dzisiaj, do niewiele ponad 800 dol. za 5 lat.Przełoży się to na konkretne wpływy dla producentów telewizorów. Firma badawcza Display Bank prognozuje, że w 2015 r. wartość globalnej sprzedaży telewizorów 3DTV osiągnie poziom 15 mld dol.


Aby trójwymiarowa telewizja stała się faktem, upowszechnianie się telewizorów 3DTV musi iść w parze z produkcją telewizyjnego kontentu 3D. Nie ma precyzyjnych szacunków, co do rynku telewizyjnych produkcji 3D. Nadawcy i producenci telewizorów deklarują, że warto śledzić rynek kinowy, a studia filmowe zapowiadają na kolejne lata po kilkadziesiąt globalnych premier dużych produkcji filmowych w 3D, które wprawdzie najpierw trafią do kin, ale zaraz potem do telewizji 3DTV. W 2012 r. takich premier ma być aż 99.Producenci telewizorów w natarciu

Telewizja 3D powszechnie trafiła do gospodarstw domowych na świecie jeszcze przed Mundialem w RPA. O rozwój rynku wytrwale zabiegają producenci telewizorów. Kwiecień i maj 2010 były czasem debiutów pierwszych odbiorników 3DTV w polskich sklepach. W drugiej połowie roku stały się jedną z głównych atrakcji najważniejszych producentów, a w efekcie również sklepów RTV-AGD. Sprzedaż telewizorów 3D rośnie, a ich cena, choć nadal wysoka, zaczyna spadać. Portal hdtvmania.pl informuje, że największe sieci marketów notują co miesiąc wzrosty sprzedaży na poziomie kilkudziesięciu procent.Zestaw miłośnika 3DTV

Do oglądania telewizji 3DTV potrzebny jest specjalny odbiornik telewizyjny. Najczęściej producenci oferują telewizory, które umożliwiają odbiór zarówno tradycyjnej telewizji 2D, jak i trójwymiarowej, dodatkowo są przystosowane do odbioru telewizji wysokiej rozdzielczości obrazu (HDTV). Podobnie jest z dekoderami. Przykładowo ci, którzy korzystają z usług CYFRY+i mają w domach dekodery PVR HD, mogą odbierać telewizję trójwymiarową. Niezbędne jest wyłącznie posiadanie telewizora 3D HD.
Do odbierania programów trójwymiarowych potrzebne są również specjalne okulary: aktywne (samodzielnie zasilane, z aktywną migawką) lub pasywne (nie wymagają dodatkowego zasilania – najczęściej są to okulary polaryzacyjne, rzadziej anaglifowe).
Niezbędne do odbioru obrazu trójwymiarowego okulary z aktywną migawką
lub okulary polaryzacyjne znajdują się opcjonalnie w zestawach z telewizorem 3D. Na rynku nie ma jednak odbiorników, ktore umożliwiałyby oglądanie przekazów trójwymiarowych w obydwu typach okularów, oferowane są natomiast telewizory dostosowane do odbieranie różnych form sygnału 3D.


Warto zauważyć, że na rynku pojawiły się już pierwsze telewizory umożliwiające odbiór obrazu 3DTV bez koniecznośći używania specjalnych okularów.Naturalna zdolność widzenia stereoskopowego – trójwymiarowego, charakterystyczna dla wszystkich ssaków naczelnych, już niemal 200 lat inspiruje naukowców i wynalazców. Niemal od początku stereoskopia związała się ze światem rozrywki. W drugiej połowie XIX wieku stereoskop (najczęściej model Holmesa z 1861 r.) stał się ulubionym elementem wyposażenia wielu salonów mieszczańskich Europy i Ameryki. Potem przyszła epoka fotoplastikonów prezentujących trójwymiarowe zdjęcia. Stereoskopią szybko zainteresowało się kino – od braci Lumiere po Jamesa Camerona, twórcę kasowego hitu „Avatara”.Źródła danych: Serwisy: Adage.com, Brandrepublic.com, PC World, C21 Media, ”Broadband TV News” (newsletter), „Media & Marketing Europe” (pismo i serwis), dane producentów telewizorów 3D, portal hdtvmania.pl

POLECANE

 

 

Borek i Żewłakow dołączają do CANAL+

NOWE TRANSFERY W REDAKCJI
 

NBA Playoffs

OGLĄDAJ MECZE NAJLEPSZEJ KOSZYKARSKIEJ LIGI ŚWIATA
 

Skróty meczów Premier League

ZOBACZ WSZYSTKIE BRAMKI
 

LaLiga Santander

MECZE W CANAL+
 

Królowie remisów

NAHORNY O ARSENALU
 

Bez Fabiańskiego ani rusz

NAHORNY O WEST HAMIE