Ekstraklasa 2015/2016: podsumowanie 1. kolejki

wt 21 lipca 2015

Dominik Furman głównym aktorem premierowej kolejki Ekstraklasy. Pomocnik Legii Warszawa zdobył gola oraz zanotował dwie asysty w starciu z wrocławskim Śląskiem i miał wielki wkład w zwycięstwo swojego zespołu. Były zawodnik francuskiej Toulousy został wybrany najlepszym piłkarzem pierwszej serii gier przez dziennikarzy redakcji sportowej nc+. Otrzymał również „największy + kolejki” przyznawany przez kibiców na profilu facebookowym CANAL+ SPORT.

Nowe rozgrywki rozpoczęły się od rywalizacji Wisły Kraków z Górnikiem Zabrze. Już w debiucie błysnął nowy nabytek „Białej Gwiazdy”, Rafael Crivellaro, który zdobył pierwszą bramkę w sezonie 2015/2016. Gol nie zapewnił jednak Wiśle zwycięstwa, gdyż jeszcze przed przerwą do wyrówniania doprowadził Roman Gergel. Druga część gry nie przyniosła rozstrzygnięcia, obie drużyny podzieliły się punktami i… z zerowym dorobkiem punktowym przewodziły tabeli Ekstraklasy. Zarówno Wisła jak i Górnik zostały ukarane odjęciem jednego „oczka” w związku z niespełnieniem wymogów licencyjnych.

Drugi zespół ze stolicy Małopolski – Cracovia – rywalizowała w Gdańsku z Lechią, która przed sezonem wymieniana była w gronie pretendentów do mistrzostwa Polski. „Pasy” podtrzymały znakomitą passę z poprzednich rozgrywek i zanotowały dziesiąty mecz bez porażki. Trzy punkty podopiecznym Jacka Zielińskiego zagwarantował autor jedynego gola w tym spotkaniu – Piotr Polczak. Bardzo solidnie wyglądała gra defensywna zespołu z Krakowa, czyli element, który przed przyjściem Jacka Zielińskiego, był uznawany za najsłabszy punkt „Pasów”.

W sobotę najciekawiej zapowiadającym się spotkaniem była rywalizacja mistrza Polski, Lecha Poznań z Pogonią Szczecin. „Kolejorz” bez kilku podstawowych zawodników (pokłosie meczu z FK Sarajewo w eliminacjach Ligi Mistrzów) nie potrafił nawet zremisować z bardzo dobrze dysponowanymi piłkarzami Czesława Michniewicza. „Portowcy” pokonali Lecha 2-1, a wspaniałą asystę przy pierwszej bramce zanotował Patryk Małecki. Jego prostopadłe podanie otworzyło drogę do bramki Łukaszowi Zwolińskiemu, który nie zwykł marnować takich okazji. Na Twitterze grę Pogoni podsumował Żelisław Żyżyński:

Niedziela rozpoczęła się od szalonego meczu w Kielcach, gdzie Korona w ostatnich minutach wywalczyła zwycięstwo w starciu z Jagiellonią. O meczu jak najszybciej będzie chciał zapomnieć Krzysztof Baran, który bezdyskusyjnie zwyciężył w konkursie na kiks pierwszej kolejki Ekstraklasy. Bramkarz „Jagi” wybijając piłkę z własnego pola karnego, trafił nią w znajdującego się w niedalekiej odległości Michała Przybyły i wpadła do bramki białostoczan. Przybyła po tym spotkaniu został okrzyknięty specjalistą od strzelania nietypowych bramek. 21-letni napastnik kielczan zdobył bowiem w tym meczu także drugiego gola, tym razem po dość przypadkowym uderzeniu prawą nogą. Futbolówka wtoczyła się do bramki gości przy ogólnym zdziwieniu wszystkich zgromadzonych tego dnia na stadionie przy ulicy Ściegiennego 8. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3-2, a trzy punkty gospodarzom zapewnił w 90. minucie Kamil Sylwestrzak.

Uważany za hit 1. kolejki Ekstraklasy, mecz Śląsk – Legia, rozpoczął się od mocnego uderzenia zespołu z Wrocławia. W 28. minucie gola zdobył Flavio Paixao i wydawało się, że wszystko idzie zgodnie z planem Tadeusza Pawłowskiego. Jak się okazało, były to dobre złego początki. Już 5 minut później do wyrównania pięknym strzałem z rzutu wolnego doprowadził Dominik Furman – zdecydowanie najlepszy piłkarz na boisku. Pomocnik Legii miał udział w 3 z 4 bramek strzelonych przez wicemistrzów Polski. Szczególnie druga połowa to popis w wykonaniu piłkarzy Henninga Berga. Wspaniale do Ekstraklasy wprowadził się Nemanja Nikolić – nowy napastnik zespołu ze stolic kraju. Węgier serbskiego pochodzenia ustrzelił dublet i na tę chwilę wraz z Michałem Przybyłą z Korony Kielce przewodzi klasyfikacji strzelców.

W poniedziałkowym debiucie Termalica Bruk-Bet Nieciecza przegrała na wyjeździe z Piastem Gliwice 0-1. Zwycięskiego gola dla podopiecznych Radoslava Latala zdobył Patrik Mraz.

Maciej Zaręba

Jedenastka kolejki: K. Pilarz (Cracovia) – J. Fojut (Śląsk), M. Dąbrowski (Pogoń), P. Polczak (Cracovia), P. Mraz (Piast) – K. Kato (Podbeskidzie), D. Furman (Legia) – R. Gergel (Górnik), R. Crivellaro (Wisła) – N. Nikolić (Legia), Ł. Zwoliński (Pogoń)

Piłkarz kolejki wg dziennikarzy i ekspertów nc+: Dominik Furman (Legia)

Największy + kolejki: Dominik Furman (Legia)