Kategoria: Ekstraklasa

Ekstraklasa: Legia na czele tabeli

pn 29 lutego 2016

Legia Warszawa, po zwycięstwie nad Ruchem Chorzów i dzięki porażce Piasta Gliwice, awansowała na pierwsze miejsce w tabeli Ekstraklasy. Najlepszym zawodnikiem 24. serii gier został napastnik Górnika Łęczna, Jakub Świerczok.

Zmiana lidera

Piast Gliwice był liderem Ekstraklasy od 15. sierpnia 2015 roku. Fotel lidera podopieczni Radoslava Latala objęli po zwycięstwie z Legią Warszawa w 5. kolejce. 28. lutego skończył się czas panowania zespołu z Gliwic, bowiem zespół ze stolicy pokonał na swoim stadionie chorzowski Ruch. Podopieczni Stanisława Czerczesowa mają dwa punkty przewagi nad gliwiczanami.

W niedzielę oglądaliśmy starego, dobrego Ondreja Dudę. Słowak dzielił i rządził w środku pola, znakomicie kreował grę warszawskiego zespołu. Takiego Dudę chcielibyśmy oglądać w każdym spotkaniu. Za takiego Dudę Inter Mediolan był skłonny zapłacić ponad 5 milionów euro. Swój najlepszy mecz po przyjściu do Legii rozegrał Adam Hlousek. Czech był nie do przejścia na lewej stronie obrony, zaliczył również premierowe trafienie w polskiej lidze.

Do udanych meczu w Warszawie nie zaliczy… sędzia liniowy, który uznał pierwszego gola dla gospodarzy. Powtórki wykazały, że dogrywający piłkę w pole karne, Nemanja Nikolić, znajdował się na pozycji spalonej. Po zagraniu Węgra piłkę do własnej bramki skierował Paweł Oleksy. W przekroju całego spotkania Legia była zespołem lepszym, piłkarsko bardziej dojrzałym i zasłużenie wywalczyła komplet punktów.

Grosicki? W tym okienku już go nie pozyskamy, zobaczymy co przyniesie przyszłość -powiedział, w rozmowie z Żelisławem Żyżyński, Bogusław Leśnodorski.

W pojedynku Big MAKów górą Michał

7 ostatnich meczów i tylko 1 zwycięstwo – lider z Gliwic już w niedzielę może stracić pierwsze miejsce w lidze. Tym razem podopieczni Radoslava Latala musieli uznać wyższość gdańskiej Lechii, która rozegrała jedno z najlepszych spotkań w tym sezonie. Szkoleniowiec gliwiczan zaskoczył niektórymi decyzjami personalnymi. Na ławce usiedli Martin Nespor i Josip Barisić, na pozycji nr 9 wystąpił Maciej Jankowski. W pierwszej „jedenastce” pojawił się również Sasa Zivec.

Zmiany nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Od początku spotkania stroną przeważającą byli gospodarze. Już w 2. minucie znakomite uderzenie z woleja Flavio z trudem obronił Jakub Szmatuła. Co się odwlecze, to nie uciecze – po pół godzinie gry trafił Grzegorz Kuświk, 8 minut później na 2-0 podwyższył Michał Mak.

Pierwsza połowa w naszym wykonaniu była po prostu fatalna - stwierdził Marcin Pietrowski.

Lechia kontrolowała przebieg wydarzeń do 48. minuty, kiedy to drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Milos Krasić. Tego się po doświadczonym Serbie nie spodziewaliśmy. Kto jak kto, ale on takich błędów popełniać nie powinien. W konsekwencji goście 11 minut później zdobyli gola kontaktowego i wydawało się, że po raz kolejny powiedzenie Czesława Michniewicza może się sprawdzić. Nic z tego. Wyczyn Krasicia w 86. minucie skopiował Bukata i obie drużyny kończyły mecz w „10”. Kropkę nad i postawił w doliczonym czasie gry Paweł Stolarski, który zdobył swojego pierwszego gola w tym sezonie.

Niespodziewana porażka Cracovii

Apetyt rośnie w miarę jedzenia - to znane polskie przysłowie idealnie opisuje sytuację Cracovii. Choć trener Zieliński głośno nie mówi o europejskich pucharach, eksperci są ze sobą zgodni - "Pasy" to drużyna, która obecnie gra najładniejszą piłkę w Polsce. Nic więc dziwnego, że faworytem starcia z Zagłębiem Lubin byli właśnie gospodarze.

Cracovia gra efektownie, spektakularnie, strzela piękne gole, tak się przyciąga widzów na trybuny - mówił w studiu "Super Piątku", Andrzej Juskowiak.

Gospodarze nie mogli dziś skorzystać z usług Pawła Jaroszyńskiego, którego zastąpił na lewej stronie obrony, Łukasz Zejdler. Trener Zieliński nie daje na razie szans Hubertowi Adamczykowi - młodemu polskiemu piłkarzowi, który przywędrował do Krakowa prosto z londyńskiej Chelsea.

Hubert to wielki talent, ale przyszedł do drużyny, która jest w dużym stopniu już ułożona. Ma wielkie możliwości i na pewno w przyszłości Cracovia będzie miała z niego spory pożytek - stwierdził w przedmeczowym wywiadzie, Jacek Zieliński.

Już początek spotkania pokazywał, że nie będzie to łatwy mecz dla Cracovii. Defensywa Zagłębia, dowodzona przez Macieja Dąbrowskiego, grała perfekcyjnie.

Widać, że Zagłębie Lubin ma pomysł na Cracovię - mówił Rafał Wolski. Tym pomysłem była przede wszystkim dyscyplina na boisku. "Miedziowi" wyprowadzali również groźne kontry. Po jednej z nich w polu karnym Cracovii Piotr Polczak sfaulował Krzysztofa Piątka. Stało się to tuż przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę spotkania. "Jedenastkę" na gola zamienił, powracający do polskiej Ekstraklasy, Filip Starzyński.

W przerwie Boubacar Diabang zmienił Marcina Budzińskiego i jak się później okazało, był to bardzo ważny moment w kontekście końcowego wyniku spotkania. 8 minut po wejściu na boisko Senegalczyk, po znakomitej indywidualnej akcji, pokonał Martina Polacka i doprowadził do wyrównania.

Przewaga Cracovii zwiększała się z minuty na minutę. Wydawało się, że drugi gol dla gospodarzy to tylko kwestia czasu. Wydawało się... to dobre określenie, bowiem w 63. minucie gola dla Zagłębia zdobył Łukasz Janoszka. Pierwsza porażka "Pasów" na swoim stadionie od września 2015 roku stała się faktem.

Zagłębie wygrało zasłużenie. Brawa dla trenera Stokowca, którego plan przyniósł oczekiwany skutek - powiedział Kazimierz Węgrzyn.

Maciej Zaręba (canalplus.pl)

Jedenastka kolejki: B. Drągowski (Jagiellonia) – Ł. Burliga (Jagiellonia), M. Dąbrowski (Zagłębie), A. Hlousek (Legia) – J. Góralski (Jagiellonia) - F. Starzyński (Zagłębie), M. Możdżeń (Podbeskidzie), O. Duda (Legia), M. Mak (Lechia) - G. Kuświk (Lechia), J. Świerczok (Górnik Ł.)

Piłkarz kolejki wg dziennikarzy i ekspertów nc+: Jakub Świerczok (Górnik Ł.)

Największy + kolejki: J. Świerczok (Górnik Ł.)