Kategoria: Liga+ Extra | Ekstraklasa

Legia - Lech: najciekawsze momenty

cz 17 października 2019

Przed meczem Legii z Lechem w 12. kolejce PKO Ekstraklasy wyruszamy w podróż w czasie i przypominamy sobie najciekawsze momenty rywalizacji obu zespołów.

Legia - Lech 3:1 [12.04.2006]

W 24. kolejce Orange Ekstraklasy Legia Warszawa pokonała Lecha Poznań 3:1. Mecz rozpoczął się znakomicie dla podopiecznych Dariusza Wdowczyka - "Wojskowi" już od drugiej minuty prowadzili 1:0. Gola zdobył Moussa Ouattara. Wielu kibiców Legii tęskni za nim do dziś. Skała w defensywie, znakomity w pojedynkach główkowych. W sezonie 2005/2006 zdobył dla klubu ze stolicy dwa gole. Jego dobre występy w polskiej lidze zaowocowały transferem do FC Kaiseslautern.

Ale wróćmy do wydarzeń z 12. kwietnia. Gola na 2:0 w 19. minucie meczu, pięknym strzałem z rzutu wolnego, zdobył Edson Da Silva, a 10 minut później na 3:0 podwyższył Sebastian Szałachowski. Pół godziny i po meczu. Lechici zdołali odpowiedzieć w drugiej połowie tylko jednym trafieniem. Na 10 minut przed końcem spotkania Łukasza Fabiańskiego pokonał Piotr Reiss. Sezon 2005/2006 zakończył się mistrzostwem warszawskiego zespołu. Na drugim miejscu ze stratą dwóch punktów uplasowała się krakowska Wisła.

Legia - Lech 3:2 [3.11.2006]

87. starcie Legii z Lechem na najwyższym poziomie rozgrywkowym odbyło się 3 listopada 2006. Po 12. kolejkach sezonu obie drużyny w tabeli dzieliły tylko dwa punkty. Na czele klasyfikacji była Wisła Kraków. W Polsce przeżywaliśmy pierwszy atak zimy. Na boisku oglądaliśmy m.in. Dicksona Choto, Dawida Janczyka, Rogera - to oczywiście po stronie gospodarzy, w składzie gości m.in. Marcin Wasilewski, Bartosz Bosacki, Henry Quinteros. 90 minut w drużynie z Warszawy rozegrał również obecny trener Legii, Aleksandar Vuković.

Pierwsza częśc gry bez bramek, drugą doskonale rozpoczęli "Wojskowi". Krzysztofa Kotorowskiego dwukrotnie pokonał Sebastian Szałachowski i od 59. minuty zawodnicy Dariusza Wdowczyka prowadzili 2-0. Na odpowiedź "Kolejorza" nie musieliśmy jednak długo czekać. 6 minut później trafił Piotr Reiss, a kwadrans później wyrównał Zbigniew Zakrzewski. Zwycięskiego gola dla Legii na cztery minuty przed końcem spotkania zdobył Miroslav Radović. Radović, którego pożegnanie z warszawskim zespołem będziemy mogli oglądać w niedzielę, 20 października 2019 przed rozpoczęciem starcia Legii z Lechem.

Legia - Lech 2:2 [27.09.2014]

Przy obecności blisko 26 tysięcy widzów Legia Warszawa podejmowała Lecha Poznań w 10. kolejce T-Mobile Ekstraklasy. Gospodarze przystępowali do tego spotkania z pozycji lidera tabeli, "Kolejorz" zajmował siódme miejsce. "Wojskowi" rywalizowali również w fazie grupowej Ligi Europy i pojawiały się wątpliwości czy wystąpią w starciu z Lechem w najmocniejszym zestawieniu. Henning Berg nie miał jednak żadnych wątpliwości - postawił na swoich najlepszych piłkarzy.

Mimo tego to goście w pierwszej części gry zdołali strzelić dwa gole. Najpierw Marcin Kamiński, później 18-letni Dariusz Formella uciszyli trybuny stadionu przy ulicy Łazienkowskiej. Dla tego drugiego był to pierwszy gol w historii występów w Ekstraklasie. Legioniści obudzili się dopiero kwadrans przed końcem meczu. "Centrostrzał" Tomasza Brzyskiego pozwolił gospodarzom złapać kontakt, a w ostatniej minucie meczu ten sam Brzyski doskonale dośrodkował na głowę Dossy Juniora, który doprowadził do wyrównania. Nagłówek nadany temu meczowi przez portal 90minut.pl "tonący Brzytwy się chwyta" mówi wszystko. Walka o mistrzostwo trwała do ostatnich kolejek sezonu. Ostatecznie Lech wyprzedził Legię o jeden punkt.

Legia - Lech 1:2 [9.05.2015]

Pierwsza kolejka fazy finałowej sezonu 2014/2015. Obie drużyny na dwóch pierwszych miejscach w tabeli. Legia wyprzedzała Lecha o dwa punkty, a więc w przypadku zwycięstwa zespół z Poznania wskoczyłby na pozycję lidera. Mecz o mistrzostwo Polski - tak zapowiadała to spotkanie piłkarska prasa w naszym kraju.

Podobnie jak na początku tego sezonu (27 września 2014) to Lech jako pierwszy zdobył gola. Co więcej, chwilę później trafił na 2:0. Darko Jevtić i Karol Linetty odpowiednio w 47. i 49. minucie pokonywali Dusana Kuciaka. Tym razem Legia odpowiedziała dużo szybciej niż we wrześniu. Już 300 sekund później Ivica Vrdoljak zdobył bramkę kontaktową. Końcówka to dominacja gospodarzy. Doskonałe okazje na wyrównanie mieli Michał Kucharczyk i Guilherme. Brazylijczyk zmarnował piłkę meczową. W jednej z ostatnich akcji spotkania z sześciu metrów posłał piłkę nad poprzeczką. Lech wygrał w Warszawie i miedzy innymi to zwycięstwo zadecydowało o zdobyciu przez "Kolejorza" tytułu mistrza Polski.

Legia - Lech 0:1 [25.10.2015]

Takiego klasyku dawno nie było. Lech przystępował do meczu z Legią jako ostatni drużyna tabeli Ekstraklasy. W dwunastu spotkaniach "Kolejorz" wygrał tylko raz jednocześnie odnosząc aż osiem porażek. 13 dni przed meczem w Warszawie zwolniony z pracy został trener Maciej Skorża. Zastąpił go Jan Urban, który w przeszłości przez wiele lat był szkoleniowcem Legii.

Wszyscy spodziewali się zwycięstwa gospodarzy. Mimo zmiany trenera Lech tydzień wcześniej nie zachwycił - zremisował na swoim stadionie 2:2 z Ruchem Chorzów. W Warszawie jednak zawodnicy "Kolejorza" rozegrali jeden z najlepszych meczów w całym sezonie. Wynik już w ósmej minucie otworzył Kasper Hamalainen - Fin, który później został piłkarzem zespołu ze stolicy. Legia rzuciła się do odrabiania strat i potrafiłą stworzyć sobie kilka dogodnych sytuacji do strzelenia gola. Jasmin Burić był jednak nie do pokonania. "Bronił jak w transie" - zachwycały się grą Bośniaka sportowe media. Mecz mógł się podobać - było wysokie tempo, groźne ataki, dobre strzały i fenomenalne bramkarskie parady. Gol Hamalainena okazał się jednak jedynym trafieniem w tym spotkaniu. "Kolejorz" wygrał drugi mecz w sezonie. Ostatecznie zespół z Poznania zdołał awansować do grupy mistrzowskiej i zakończył rozgrywki na siódmej pozycji. Legia zgranęła tytuł mistrzowski.