Kategoria: Ekstraklasa

Legia o krok od mistrzostwa

pn 9 maja 2016

Legia Warszawa pokonała 4-0 Piast Gliwice w meczu na szczycie Ekstraklasy. To jednak nie gwarantuje zespołowi ze stolicy mistrzostwa Polski. Na dwie kolejki przed końcem sezonu mamy jeszcze sporo niewiadomych.

Grupa mistrzowska

Przed meczem czuć było w warszawskim powietrzu pewien niepokój. Niepokój wynikający z pobudek racjonalnych – przecież Legia w tym sezonie jeszcze z Piastem nie wygrała. W Gliwicach podopieczni Radoslava Latala zwyciężyli 2-1, w stolicy było 1-1. Obawy kibiców stołecznego klubu były więc jak najbardziej uzasadnione. Ale… niepotrzebne. Mecz sezonu zakończył się pogromem. Pogromem, na który na początku spotkania nic nie wskazywało. Co więcej, w pierwszych 20 minutach stroną przeważającą byli goście.

W takich meczach o zwycięstwie decydują szczegóły. My dziś bardzo dobrze wykonywaliśmy stałe fragmenty gry - mówił na konferencji prasowej, trener Legii, Stanisław Czerczesow.

No właśnie, pierwszy gol padł po dobrym dośrodkowaniu z rzutu rożnego. To nie był jednak najważniejszy moment tego spotkania. Gol Guilherme w ostatniej akcji pierwszej połowy sprawił, że po przerwie na boisku oglądaliśmy już zupełnie inny zespół z Gliwic. Zespół ze spuszczonymi głowami, zespół psychicznie rozbity, bez wiary w końcowy sukces. W drugiej połowie gospodarze dołożyli jeszcze dwa gole i spotkanie zakończyło się zwycięstwem Legii 4:0. To najwyższa porażka gliwiczan w tym sezonie.

Ile znaczy dla wicelidera osoba Radosława Murawskiego? Odpowiedzią jest mecz przy Łazienkowskiej. W tej chwili Piast nie ma w swoich szeregach piłkarza, który mógłby zastąpić Murawskiego. Piast bez niego traci nie tylko sportowo, traci również w sferze mentalnej, psychologicznej. W niedzielę zabrakło w drużynie gości kogoś, kto wziąłby grę na siebie, kogoś, kto w momencie utraty drugiej bramki nadal zagrzewałby swoich kolegów do walki. I przede wszystkim wierzył. Wniosek jest prosty – gliwiczanom zabrakło kapitana.

Zabrakło dobrej reakcji na gola do szatni. Legia to zespół, który wykorzystuje każdy błąd - powiedział Radosław Murawski w magazynie Liga+ Extra.

A Stanisław Czerczesow pewnym krokiem zmierza po mistrzostwo. I tytuł Trenera Sezonu?

W innych spotkaniach Cracovia wygrała 2-0 z Lechem Poznań, a Zagłębie pokonało w Szczecinie Pogoń. Jacek Zieliński i Piotr Stokowiec bardzo blisko wprowadzenia swoich drużyn do europejskich pucharów.

Grupa spadkowa

Wisła Kraków i Śląsk Wrocław – te dwa zespoły mogą być już pewne utrzymania w Ekstraklasie. „Biała Gwiazda” w piątkowy wieczór pokonała drużynę Michała Probierza, Jagiellonię Białystok 1-0 po trafieniu Pawła Brożka. Wrocławianie okazali się lepsi od beniaminka z Niecieczy. „Słonie” pogrążył w stolicy Dolnego Śląska Patryk Fryc, który w 86. minucie spotkania trafił do własnej siatki.

Podopieczni Marcina Brosza przez 93. minuty wygrywali w Bielsku-Białej z miejscowym Podbeskidziem 1-0, jednak nie potrafili utrzymać prowadzenia do końca spotkania. W ostatniej akcji meczu do wyrównania doprowadził Paweł Baranowski, który na co najmniej tydzień został bohaterem całego Bielska. Mimo zdobycia jednego punktu, trzeba powiedzieć uczciwie – w takiej formie Podbeskidzie nie ma najmniejszych szans na pozostanie w piłkarskiej elicie. Być może gol Baranowskiego będzie swoistym katharsis dla zespołu Roberta Podolińskiego i w kolejnym spotkaniu zobaczymy odmienionych „Górali”. Za tydzień Podbeskidzie rozegra mecz o życie w Łęcznej. W ostatniej kolejce podejmie na swoim boisku Wisłę Kraków.

Ciężka noc przed Bartoszem Śpiączką. Mógł zostać bohaterem. Mógł przybliżyć Górnika Łęczna do pozostania w Ekstraklasie. Mógł, ale… nie wykorzystał rzutu karnego. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, z którego żadna z drużyn nie może być zadowolona. Ale… obie ekipy zachowały szansę na utrzymanie. O wszystkim zadecydują ostatnie dwie kolejki. Dwie Multilgi. Oczywiście w CANAL+ SPORT!
Walka o pozostanie w Ekstraklasie rozegra się między czterema zespołami: Termaliką, Podbeskidziem, Górnikiem Łęczna oraz Górnikiem Zabrze.

Maciej Zaręba (canalplus.pl)

Jedenastka kolejki: G. Kasprzik (Górnik Z.) – I. Lewczuk (Legia), E. Diaw (Korona), J. Tosik (Zagłębie) – M. Kucharczyk (Legia), M. Budziński (Cracovia), M. Krasić (Lechia), P. Małecki (Wisła) - A. Woźniak (Zagłębie), R. Morioka (Śląsk), K. Hamalainen (Legia)

Piłkarz kolejki wg dziennikarzy i ekspertów nc+: Michał Kucharczyk (Legia)

Największy + kolejki: Patryk Małecki (Wisła)