Kategoria: Ekstraklasa

Legia powiększa przewagę

pn 18 kwietnia 2016

Dzięki remisowi Piasta z Cracovią, Legia odskoczyła od gliwiczan na trzy punkty. W Krakowie znakomity występ zaliczył Patryk Małecki - najlepszy piłkarz 31. kolejki Ekstraklasy.

Do czterech razy sztuka

Dzień wcześniej oglądaliśmy jeden z najlepszych meczów na świecie w tym sezonie. W ćwierćfinale Ligi Europy Liverpool w 25 minut odrobił stratę trzech bramek i wyeliminował z rozgrywek Borussię Dortmund. Nieśmiało liczyliśmy, że nasz rodzimy klasyk, Legia – Lech, choć w niewielkiej części nawiąże do czwartkowego spotkania rozgrywanego na Anfield. Jedno było pewne i nie zawiodło – trawa…

Wszyscy zawodnicy wyszli na boisko o 20:30. Wszyscy oprócz… Paulusa Arajuuriego, który wydawał się być myślami w zupełnie innym świecie. Fin w 20. minucie prawie zaliczył asystę. Prawie, bo Aleksandar Prijović nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Buriciem. Kilka chwil później defensor Lecha popełnił podobny błąd i ratował się faulem, którego nie zauważył sędzia Stefański. Generalnie jednak, w pierwszej połowie aktywniejszym zespołem był Lech. Nie przekładało się to jednak na sytuacje strzeleckie. 10 minut przed końcem pierwszej połowy groźnie zza pola karnego uderzał Nicki Bille Nielsen, ale na posterunku był Arkadiusz Malarz. W 43. minucie Legia przeprowadziła najładniejszą akcję w pierwszej połowie spotkania. Nemanja Nikolić popisał się prostopadłym podaniem do Prijovicia, który ponownie znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Lecha. I ponownie fatalnie przestrzelił.

Tym razem nie sprawdziło się przysłowie do trzech razy sztuka. Prijović zdobył gola dopiero za czwartym razem... Najważniejsze w akcji bramkowej było przejęcie piłki w środku pola przez Michała Pazdana. Później piłka dotarła do Nikolicia, a ten zaliczył asystę przy golu Serba. Od 62. minuty gospodarze prowadzili 1-0.

Najlepszą sytuację do wyrównania miał 10 minut później Nicki Bille Nielsen. Napastnik „Kolejorza” z łatwością minął jednego z środkowych obrońców Legii i uderzył w długi róg bramki gospodarzy. Arkadiusza Malarza uratował słupek.

Ciężkie, ale zasłużone zwycięstwo lidera tabeli - podsumował Grzegorz Mielcarski.

Trzy punkty zostały w Warszawie. Lech nie obroni mistrzostwa Polski. To już prawie pewne. Legia umocniła się na pozycji lidera tabeli Ekstraklasy.

Małecki show

Patryk Małecki wraca do wielkiej dyspozycji. Małecki był najważniejszą postacią starcia Wisły Kraków z Górnikiem Zabrze. Wraz z Rafałem Wolskim rozmontowali defensywę zespołu Jana Żurka. W takiej dyspozycji „Biała Gwiazda” spokojnie poradziłaby sobie w grupie mistrzowskiej. Patrząc na ich grę, aż szkoda, że nie obejrzymy już w tym sezonie rywalizacji Wisły z Legią, Lechem czy Cracovią…

Covilo ratuje punkt

Z remisu Piasta z Cracovią najbardziej cieszyła się... Legia Warszawa. Gospodarzom do zdobycia kompletu punktów zabrakło dosłownie kilkudziesięciu sekund. W ostatniej minucie spotkania Mateusz Wdowiak perfekcyjnie dośrodkował piłkę do Miroslava Covilo, który takich sytuacji po prostu nie marnuje. Zresztą, czy on kiedykolwiek przegrał jakiś główkowy pojedynek? W kuluarowej rozmowie zapytaliśmy o to Damiana Dąbrowskiego, gościa niedzielnej Ligi+ Extra. Potwierdził naszą tezę. Nawet na treningach rzadko zdarza sie, żeby Covilo przegrał z kimś walkę o górną piłkę. To zdecydowanie najlepiej grający głową piłkarz w Ekstraklasie.

Maciej Zaręba (canalplus.pl)

Jedenastka kolejki: M. Putnocky (Ruch) – P. Celeban (Śląsk), D. Szymonowicz (Jagiellonia), J. Wawrzyniak (Lechia) – R. Murawski (Piast), M. Covilo (Cracovia), R. Murawski (Pogoń) - M. Mak (Piast), R. Wolski (Wisła), P. Małecki (Wisła) - F. Paixao (Lechia)

Piłkarz kolejki wg dziennikarzy i ekspertów nc+: Patryk Małecki (Wisła)

Największy + kolejki: Patryk Małecki (Wisła)