Kategoria: Ekstraklasa

Legia remisuje z Jagiellonią

nd 17 lipca 2016

Dwa zwycięstwa gospodarzy oraz remis w starciu Legii z Jagiellonią. Za nami drugi dzień 1. kolejki LOTTO Ekstraklasy.

Fatalna passa przerwana

Na zwycięstwo Ruchu w Chorzowie kibice czekali od 1 grudnia 2015 roku. Aż w końcu… na Śląsk przyjechał Górnik Łęczna. Górnik Łęczna, który w zeszłym sezonie wygrał w Chorzowie 2-0. Tym razem było zupełnie inaczej.

Oba zespoły łączą… kłopoty organizacyjne. Kilka dni temu ze stanowiska prezesa Ruchu zrezygnował Dariusz Smagorowicz. W sobotę okazało się, że łęcznianie spotkania w roli gospodarza będą rozgrywać w Lublinie. Jak zareagowali kibice? Zapowiedzieli bojkot meczów Górnika.
Na boisku okazało się jednak, że obie drużyny potrafią nieźle grać w piłkę. Pierwszą kolejkę LOTTO Ekstraklasy na długo zapamięta Jakub Arak, który w debiucie zdobył swojego premierowego gola w naszej lidze po wyjątkowo pięknej akcji. To była prawdziwa chorzowska tiki-taka.

Goście odpowiedzieli bramką Bartosza Śpiączki w 87. minucie spotkania. Mecz jednak wcale nie zakończył się podziałem punktów. Mariusz Stępiński. Kadrowicz Adama Nawałki w doliczonym czasie gry strzałem głową pokonał bramkarza gości i zapewnił komplet punktów gospodarzom. Stępiński dopiero kilka dni temu wrócił z urlopu, odbył zaledwie jeden trening. Co klasa to klasa.

Ruch Chorzów – Górnik Łęczna 2:1
Zawodnik Meczu: Jakub Arak

Strzał idealny

Nie ma we mnie żadnej zadry, Wisła zawsze będzie dla mnie wyjątkowa - mówił przed meczem nowy trener Pogoni Szczecin, Kazimierz Moskal, który pierwszy raz w historii trenerskiej zagrał przeciwko zespołowi „Białej Gwiazdy”. Kraków nie okazał się jednak gościnny dla szkoleniowca „Portowców”. Już w 3. minucie wynik otworzył Paweł Brożek. Gra Wisły wyglądała bardzo obiecująco. Duże wrażenie robiły ofensywne wypady Jakuba Bartosza. Wystarczył jednak jeden błąd w defensywie i Pogoń wróciła do gry. Gola na 1-1 strzelił Jarosław Fojut po nieudanym wyjściu z bramki Michała Miśkiewicza.
Stadion eksplodował 8 minut przed końcem spotkania. Cud malina ten strzał - krzyczał Marcin Rosłoń. Nikt nie spodziewał się, że z rzutu wolnego uderzy akurat on. Rafał Pietrzak. Strzału 24-latka prawdopodobnie nie obroniłby żaden bramkarz występujący w Ekstraklasie. Jeżeli istnieje coś określenie strzał idealny to idealnie opisuje ono uderzenie obrońcy „Białej Gwiazdy”. Trzy punkty zostały w Krakowie.

Wisła Kraków – Pogoń Szczecin 2:1
Zawodnik Meczu: Rafał Pietrzak

20 mln euro na ławce rezerwowych

Pazdan, Nikolić, Hamalainen, Duda, Brzyski, Jodłowiec, Cierzniak. Tak wyglądała ławka rezerwowych warszawskiej Legii w starciu z Jagiellonią Białystok.

Wszystko składa się w jedną całość, jeśli wsłuchamy się w słowa Dariusza Miodsukiego: najważniejszy mecz czeka nas we wtorek. Nie wyobrażam sobie, aby Legia nie awansowała do kolejnej rundy kwalifikacji Champions League - tak mówił właściciel mistrzów Polski w rozmowie z Darią Kabałą-Malarz. Sobotni mecz w Warszawie traktowano jak niezbyt ważne kolokwium. Legia na tym kolokwium wypadła, przyznajmy, dość średnio.
Gospodarze wyszli na prowadzenie w ostatniej minucie pierwszej połowy. Po znakomitej asyście Moulina, gola zdobył Aleksandrow. 10 minut po przerwie goście doprowadzili do wyrównania. Cernych wygrał siłowy pojedynek z Rzeźniczakiem i z łatwością pokonał Malarza. 60 sekund później mogło być już 2-1 dla gości. Tym razem bardzo groźne uderzenie głową w fantastycznym stylu wybronił bramkarz gospodarzy. W 67. minucie spotkania doszło do starcia w polu karnym Legii między Aleksandrowem a Jackiem Góralskim. Według większości obserwatorów i ekspertów Jagiellonii należał się rzut karny.

Gwizdek sędziego Marciniaka jednak milczał i mecz zakończył się podziałem punktów. Mistrzowie Polski ostatnie kilka minut musieli grać w „10” po czerwonej kartce strzelca pierwszej bramki – Aleksandrowa.

Najważniejszy wniosek z tego spotkania? Rola Guilherme w zespole mistrza Polski. Po zdjęciu Brazyliczyka z boiska jakość gry gospodarzy wyraźnie spadła. Guilherme dobrze rozpoczął ten sezon – był najlepszym piłkarzem Legii w Mostarze, w sobotę też zaliczył bardzo udany występ. To może być jeden z najważniejszych piłkarzy „Wojskowych”. Wydaje się, że to właśnie Brazylijczykowi trener Hasi chce powierzyć kreowanie gry. Jeżeli Guilherme utrzyma dotychczasową dyspozycję powinien z łatwością poradzić sobie z oczekiwaniami albańskiego szkoleniowca.

Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok 1:1
Zawodnik Meczu: Marian Kelemen