MECZE Z AUDIODESKRYPCJĄ W CANAL+ SPORT UNIKALNA USŁUGA CYFRY+

pt 5 października 2012

Od 5 października CYFRA+, jako pierwsza telewizja w Polsce, wprowadza nową usługę dla osób niewidomych i niedowidzących – relacje z meczów piłkarskich z audiodeskrypcją na antenie CANAL+ SPORT.


CANAL+ SPORT rozpoczyna regularną emisję meczów opatrzonych specjalistycznym komentarzem, który pozwoli przeżywać piłkarskie emocje osobom niewidomym i niedowidzącym. Bezpłatna usługa dostępna dla abonentów CYFRY+ posiadających pakiet z kanałami premium CANAL+ realizowana jest we współpracy z fundacją „Katarynka”, Legią Warszawa, Ekstraklasą S.A. i producentem sygnału telewizyjnego wszystkich meczów T-Mobile Ekstraklasy firmą Live Park. Pierwsza transmisja z audiodeskrypcją zostanie przeprowadzona 5 października z prestiżowego meczu Legii z Wisłą Kraków. Następnie stacja relacjonować będzie w tym systemie wszystkie ligowe spotkania rozgrywane przez Legię Warszawa na Pepsi Arenie.

- Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, dla którego cyfrowe media to naturalne źródło rozrywki i wiedzy o świecie, możliwość kontaktu z dobrami kultury, sportem czy nauką. Jako wiodąca spółka medialna czujemy się odpowiedzialni za walkę z wykluczeniem cyfrowym osób niepełnosprawnych i chcemy wprowadzać i promować prekursorskie rozwiązania technologiczne umożliwiające dostęp do treści telewizyjnych osobom niesłyszącym i niewidzącym – mówi Beata Mońka, Prezes spółki CANAL+ Cyfrowy. - Od lat udostępniamy w CANAL+ filmy z napisami dla osób niedosłyszących, w czerwcu rozpoczęliśmy emisję programów z tłumaczeniem na język migowy w kanałach dziecięcych MiniMini+ i teleTOON+, a już wkrótce uruchomimy ją w innych autorskich kanałach tematycznych. Podobnie audiodeskrypcja, którą pioniersko stosujemy przy filmach w CANAL+ oraz ale kino+, a teraz przy relacjach z meczów. W tym miesiącu, pojawi się także w wybranych programach w MiniMini+ oraz teleTOON+ – dodaje Mońka.

- Mecz piłkarski to wielkie emocje. Cieszymy się, że od tej pory w pełni będą mogli je z nami przeżywać kibice niewidomi i niedowidzący. Owocem wspólnej pracy CANAL+, fundacji „Katarynka”, Legii Warszawa, a także Ekstraklasy S.A. i firmy Live Park będzie audiodeskrypcja wszystkich meczów Legii rozgrywanych na własnym stadionie. Chcemy w przyszłości rozwijać tę usługę i prezentować ze specjalistycznym komentarzem również spotkania innych klubów – powiedział Tomasz Smokowski, Dyrektor ds. Sportu CANAL+.

Bezpłatna audiodeskrypcja dostępna będzie jako dodatkowa ścieżka dźwiękowa, obok tradycyjnego komentarza, którą można łatwo uruchomić za pomocą pilota CYFRY+.

Audiodeskrypcja stosowana na potrzeby emisji telewizyjnych to technika, w której dodatkowe opisy słowne, poza tradycyjną ścieżką dźwiękową, objaśniają wszystko, co dzieje się na ekranie, aby umożliwić osobom niewidzącym lub niedowidzącym lepsze wyobrażenie relacjonowanych wydarzeń czy akcji filmu. Opis jest zwięzły i obiektywny, aby w jak największym stopniu uniknąć zniekształcenia przekazu płynącego od nadawcy.

Audiodeskrypcja do meczów tworzona jest na żywo i różni się od tradycyjnego komentarza telewizyjnego czy radiowego szczegółową lokalizacją piłkarzy, dokładnym opisem umiejscowienia akcji i biorących w niej udział zawodników, a także tego, co dzieje się na trybunach.

POLECANE

 

 

Borek i Żewłakow dołączają do CANAL+

NOWE TRANSFERY W REDAKCJI
 

NBA Playoffs

OGLĄDAJ MECZE NAJLEPSZEJ KOSZYKARSKIEJ LIGI ŚWIATA
 

Skróty meczów Premier League

ZOBACZ WSZYSTKIE BRAMKI
 

LaLiga Santander

MECZE W CANAL+
 

Królowie remisów

NAHORNY O ARSENALU
 

Bez Fabiańskiego ani rusz

NAHORNY O WEST HAMIE