Kategoria: Ekstraklasa

O krok od Pucharu - Legia Warszawa 1990/91

cz 26 marca 2020

Materiał o niesamowitej przygodzie Legii Warszawa z Pucharem Zdobywców Pucharów przygotował Rafał Nahorny.

Dziennikarz CANAL+ SPORT Rafał Nahorny prześledził historię świetnych występów Legii Warszawa w Pucharze Zdobywców Pucharów w sezonie 1990/91.Od ponad ćwierć wieku żaden z przedstawicieli naszej ligi nie dotarł do tego szczebla rozgrywek europejskich. Dlaczego uboga finansowo i przeżywająca problemy organizacyjne Legia zaszła tak wysoko? Jak to się stało, że nieznany szerszej publiczności, jeszcze nastoletni Wojciech Kowalczyk przebojem podbił serca publiczności i jak równy z równym rywalizował z gwiazdami światowego futbolu? Czy była szansa, żeby w 1/2 finału pokonać prowadzony przez Aleksa Fergusona Manchester United?

Uczestnicy tamtych wydarzeń - trenerzy, piłkarze i działacze wspominają okoliczności zwycięstw, remisów, porażek, awansów, a ich wypowiedzi przeplatamy fragmentami meczów z tamtych lat – zapowiada autor dokumentu, Rafał Nahorny.

W pamiętnym sezonie 90/91 PZP podopieczni nieżyjącego już trenera Władysław Stachurskiego zmierzyli się m.in. z broniącą tytułu Sampdorią Genua, wówczas jedną z najmocniejszych drużyn na kontynencie. Do historii polskiego futbolu przeszedł dramatyczny ćwierćfinałowy rewanż we Włoszech, w którym legioniści sensacyjnie prowadzili po dwóch bramkach Kowalczyka, a w zaciętej końcówce bronili korzystnego wyniku grając w dziesięciu, z obrońcą Markiem Jóźwiakiem w roli bramkarza. Co interesujące, dobra postawa na europejskich boiskach nie szła w parze z wynikami w rozgrywkach ligowych. Legioniści zanotowali jeden z najgorszych sezonów w swojej powojennej historii, zajmując w 1. lidze (dzisiejszej Ekstraklasie) 9. miejsce.

To kolejny film w ramach serii „O krok od pucharu”, w którym przedstawione są wybitne osiągnięcia polskich klubów w europejskich pucharach. Wcześniej powstawały materiały o Legii Warszawa 1969/70 (ćwierćfinał Pucharu Europy), Górniku Zabrze 1969/70 (finał Pucharu Zdobywców Pucharu) i Widzewie Łódź 1983/84 (półfinał Pucharu Europy 1983/84).

POLECANE

 

 

Borek i Żewłakow dołączają do CANAL+

NOWE TRANSFERY W REDAKCJI
 

NBA Playoffs

OGLĄDAJ MECZE NAJLEPSZEJ KOSZYKARSKIEJ LIGI ŚWIATA
 

Skróty meczów Premier League

ZOBACZ WSZYSTKIE BRAMKI
 

LaLiga Santander

MECZE W CANAL+
 

Królowie remisów

NAHORNY O ARSENALU
 

Bez Fabiańskiego ani rusz

NAHORNY O WEST HAMIE