Podsumowanie 16. kolejki Ekstraklasy

wt 24 listopada 2015

Nieczęsto piłkarzem kolejki zostaje zawodnik zespołu, który… przegrał. Tak jest tym razem. Wyróżnienie od dziennikarzy redakcji sportowej nc+ otrzymał Tomasz Foszmańczyk. Pomocnik Termaliki zdobył dwa gole w przegranym przez Słonie 3-5 spotkaniu z Piastem Gliwice. Kibice docenili natomiast grę Jasmina Buricia, który otrzymał „największy + kolejki”.

1,2,3….8 – mało!
8 bramek w jednym meczu Ekstraklasy – takiego zdarzenia w tym sezonie jeszcze nie było. Na otwarcie kolejki (i nowego stadionu w Niecieczy) piłkarze Termaliki i Piasta zafundowali nam istne szaleństwo. Już w pierwszej połowie padło 5 goli, a sytuacja na boisku zmieniała się jak w kalejdoskopie. Najpierw prowadził lider z Gliwic, później dwa gole strzelili gospodarze, ale do szatni i tak schodzili ze stratą jednej bramki… dla przeciętnego kibica wspaniała, futbolowa uczta. Nie do końca, z tej uczty, był jednak zadowolony Radoslav Latal, który wytykał swojej drużynie błędy w grze defensywnej:

W obronie graliśmy katastrofalnie. Zawodnicy nie realizowali żadnych założeń. Fatalnie zachowywaliśmy się przy stałych fragmentach gry przeciwnika. Wygrywamy głównie dzięki dobrej dyspozycji Jakuba Szmatuły, który obronił rzut karny.

Panie Trenerze, sztuką jest stracić na wyjeździe trzy bramki… i zdobyć komplet punktów. Za to wielki szacunek dla zawodników lidera Ekstraklasy. A Kornel Osyra uderza z woleja wewnętrzną częścią stopy chyba najlepiej w Polsce.

Jak powiedział, tak zrobił
O Bartoszu Kapustce piszą ostatnio wszystkie sportowe gazety, nie tylko w Polsce. Polak zachwycił ekspertów swoją grą w reprezentacji Polski. Dwa występy w kadrze – dwa gole i asysta. Zero kompleksów. Podobno pomocnikiem Cracovii interesują się już wielkie zachodnie firmy. Wymienia się wśród nich Juventus, Borussię Dortmund i tureckie Fenerbahce. Jak długo „Kapi” pogra jeszcze w Ekstraklasie? Mamy nadzieję, że jak najdłużej, bo jego występy ogląda się z czystą przyjemnością. W starciu z Lechią również należał do najlepszych na boisku. Sebastian Mila, jak się okazało, nie miał racji:

Bartosz Kapustka szykuj się młody! Jedziemy po 3 pkt! 󾭞󾌴#mecz #lechiagdansk #krakow #ksiazka #podroz #mobilizacja

Posted by Sebastian Mila on 22 listopada 2015

Natomiast pomocnik Cracovii się nie pomylił ;)

Dobra dobra Sebastian Mila, jestem gotowy, żeby Wam dokopać 󾌩󾌩󾮖⚽ #cracovia #lechia #mecz #kraków #mobilizacja

Posted by Bartosz Kapustka on 22 listopada 2015

Mecz ustawiło bezmyślne zachowanie Michała Maka, który już w 7. minucie wyleciał z boiska za zamiar kopnięcia bez piłki jednego z zawodników Cracovii. Gdańszczanie praktycznie przez całe pierwsze 45. minut nie wychodzili z własnej połowy. Po stracie bramki przez gości obraz gry nie uległ zmianie. I to dziwi najbardziej. Spójrzmy, jakie zmiany przeprowadził Thomas von Heesen. Za Macieja Makuszewskiego wszedł w 69. minucie… Jakub Wawrzyniak. Dopiero na 6 minut przed końcem spotkania, Sebastiana Milę zmienił Grzegorz Kuświk. W takiej sytuacji ciężko o korzystny rezultat.

Cuda Urbana
Najgorszy okres poznański Lech ma już wyraźnie za sobą. Ratownikiem Kolejorza okazuje się być Jan Urban, który w roli lekarza drużyny z Poznania czuje się jak ryba w wodzie. Pod wodzą Urbana mistrzowie Polski nie przegrali ani jednego meczu. W 5 kolejkach zdobyli 11 punktów i wydostali się ze strefy spadkowej. Kolejnym celem Lecha jest awans do najlepszej „ósemki”. Wydaje się to być całkiem realny scenariusz. Wiecie, ile Łukasz Trałka czekał na gola w Ekstraklasie? 72 mecze, 6301 minut. Jan Urban czyni cuda.

Maciej Zaręba

Jedenastka kolejki: R. Cierzniak (Wisła) – M. Kamiński (Lech), I. Lewczuk (Legia), M. Koj (Ruch) - J. Góralski (Jagiellonia) - K. Mazek (Ruch), T. Foszmańczyk (Termalica), P. Mraz (Piast) – M. Stępiński (Ruch), D. Rakels (Cracovia), J. Barisić (Piast)

Piłkarz kolejki wg dziennikarzy i ekspertów nc+: Tomasz Foszmańczyk (Termalica)

Największy + kolejki: Jasmin Burić (Lech)