Polski klasyk - mimo wszystko

pt 4 grudnia 2015

Analiza sytuacji przed polskim ligowym klasykiem - starciem Wisły Kraków z Legią Warszawa, autorstwa dziennikarza canalplus.pl, Macieja Zaręby.

Wisła Kraków zorganizowała akcję „Wyślij list do Wiślackiego Mikołaja”. W opisie możemy przeczytać, że klub chce „spełniać marzenia swoich kibiców”. W obecnej sytuacji to chyba… Biała Gwiazda powinna wysłać taką korespondencję. Odwróćmy na chwilę sytuację i zastanówmy się, co znalazłoby się w liście napisanym przez przedstawicieli krakowskiego zespołu.

1) pensje na czas
2) szersza kadra
3) lepsze wprowadzanie utalentowanych juniorów do piłki seniorskiej
4) zimna krew pod bramką przeciwnika
5) wiara w swoje umiejętności
6) unikanie pochopnych, emocjonalnych decyzji

To tylko kilka punktów z listy życzeń, która mogłaby powstać w Wiśle Kraków. Biała Gwiazda już dawno nie była w tak złej sytuacji. Wyniki zespołu są jak jego sytuacja finansowa – bardzo kiepskie. Szczególnie bolesna dla kibiców była porażka w derbach Krakowa na własnym stadionie z Cracovią. Czegoś takiego fani Wisły nie przeżyli od 20 lat. Przegrana z „Pasami” przelała czarę goryczy. Stanowisko szkoleniowca zespołu stracił Kazimierz Moskal. Dwa dni przed meczem z Lechem, tydzień przed spotkaniem z Legią. Decyzja włodarzy krakowskiej drużyny nie poprawiła atmosfery w szatni. Wręcz przeciwnie. Piłkarze stali bowiem murem za Moskalem. Wystarczy przytoczyć kilka wypowiedzi Wiślaków:

Jego zwolnienie zabolało każdego w szatni i nie tylko, bo w całym klubie był ważną postacią. Był bardzo dobrym człowiekiem i bardzo dobrym trenerem – mówił portalowi sport.pl bramkarz Wisły, Radosław Cierzniak.

Było nam, tak po ludzku, po prostu przykro – dodawał Alan Uryga.

Wisła Kazimierza Moskala nie imponowała ilością zdobytych punktów, ale… bardzo często była chwalona za ofensywny styl gry. Gdyby spojrzeć tylko na liczby decyzja Bogusława Cupiała nie powinna dziwić. 8 zwycięstw, 16 remisów, 7 porażek. 40 punktów w 31 meczach. Nie oszukujmy się, nie są to najlepsze liczby. Cupiał nie wziął jednak pod uwagę czegoś, czego liczbami zmierzyć nie sposób. W Krakowie rodziła się drużyna. Piłkarze byli w stanie za Moskalem iść w ogień, Moskal był w stanie zrobić to samo dla swoich zawodników.

Musimy pamiętać o umiejscowieniu w czasie zwolnienia Kazimierza Moskala. To chyba najtrudniejszy tydzień dla Wisły w tym sezonie. Porażka z Cracovią, środowa przegrana z Lechem i niedzielny mecz z Legią. Trzy arcytrudne spotkania. W dwóch z nich, ciężar prowadzenia drużyny spoczął na dotychczasowym asystencie Moskala, Marcinie Broniszewskim. Oczywiście, jest to rozwiązanie tymczasowe. Faworytem do objęcia posady szkoleniowca Białej Gwiazdy jest ponoć Vladimir Weiss. Wcześniej, według doniesień medialnych, ofertę Cupiała odrzucił Maciej Skorża.

Na tle Wisły sytuacja Legii Warszawa wydaje się być sielankowa. Drugie miejsce w tabeli, 7 punktów straty do lidera z Gliwic, bardzo trudny terminarz Piasta. Legia znajduje się dokładnie w odwrotnej sytuacji niż zespół z Krakowa. Gra wicemistrzów Polski pozostawia wiele do życzenia, ale… dorobek punktowy podopiecznych Stanislawa Czerczesowa jest dużo lepszy. Szczęśliwy remis w Bielsku-Białej, nerwowa końcówka z Górnikiem Łęczna, minimalne zwycięstwo ze słabo dysponowanym Śląskiem Wrocław. Piłkarzem, który w tym sezonie nie zawodzi jest Nemanja Nikolić, który potrafi strzelić gola mając „pół sytuacji”. Węgier ma na swoim koncie aż 19 goli, czyli o 12 więcej niż najlepszy snajper Wisły – Paweł Brożek (który w Warszawie nie zagra z powodu kontuzji). To chyba najważniejsza różnica między Legią i Wisłą. A, no i oczywiście miejsce w tabeli.

Mimo złej kondycji Wisły Kraków, mimo, że nie jest to mecz o mistrzostwo Polski, nie możemy się doczekać. Klasyk to klasyk i my, jak śpiewał zespół Hey, kochamy go – mimo wszystko.

Maciej Zaręba

POLECANE

 

 

Borek i Żewłakow dołączają do CANAL+

NOWE TRANSFERY W REDAKCJI
 

NBA Playoffs

OGLĄDAJ MECZE NAJLEPSZEJ KOSZYKARSKIEJ LIGI ŚWIATA
 

Skróty meczów Premier League

ZOBACZ WSZYSTKIE BRAMKI
 

LaLiga Santander

MECZE W CANAL+
 

Królowie remisów

NAHORNY O ARSENALU
 

Bez Fabiańskiego ani rusz

NAHORNY O WEST HAMIE