T-Mobile Ekstraklasa: podsumowanie 31. kolejki

wt 12 maja 2015

Stojan Vranjes został wybrany najlepszym zawodnikiem 31. kolejki T-Mobile Ekstraklasy przez dziennikarzy redakcji sportowych nc+. Pomocnik Lechii Gdańsk walnie przyczynił się do zwycięstwa swojego zespołu w meczu przeciwko Pogoni Szczecin. Bośniak został również wybrany do najlepszej „11” tej serii gier. „Największy + kolejki”, czyli wyróżnienie przyznawane przez kibiców głosujących na profilu facebookowym CANAL+ Sport, zdobył Darko Jevtić – autor pierwszego gola w spotkaniu na szczycie T-Mobile Ekstraklasy, w którym Legia Warszawa podejmowała Lecha Poznań.

Hitem pierwszej kolejki rundy finałowej było starcie dotychczasowego lidera tabeli, Legii Warszawa z zajmującym drugie miejsce, Lechem Poznań. Pierwsza połowa mogła podobać się jedynie futbolowym koneserom. Obie drużyny dbały przede wszystkim o to, aby nie stracić bramki. Po przerwie spotkanie zmieniło się o 180 stopni. Jako pierwsi zaatakowali goście, którzy tuż po przerwie objęli prowadzenie. Dusana Kuciaka pokonał Darko Jevtić. Chyba nikt nie spodziewał się tego, co stało się 120 sekund później. Znakomitą indywidualną akcję przeprowadził Karol Linetty i perfekcyjnym strzałem podwyższył na 2-0 dla „Kolejorza”. To były dwie minuty, które wstrząsnęły stolicą. Dwa szybkie ciosy, po których Legia nie zdołała się otrząsnąć. Gospodarze potrafili odpowiedzieć jedynie golem Ivicy Vrdoljaka. Trzy punkty pojechały do Poznania, dzięki czemu podopieczni Macieja Skorży zostali nowym liderem tabeli z przewagą dwóch punktów nad obecnymi mistrzami Polski.

W innych spotkaniach grupy mistrzowskiej, Jagiellonia Białystok zremisowała 1-1 ze Śląskiem Wrocław i utrzymała miejsce na ligowym podium. W derbach Pomorza Lechia Gdańsk okazała się lepsza od Pogoni Szczecin, chociaż to „Portowcy” prowadzili po golu niezawodnego Łukasza Zwolińskiego, dla którego było to już dwunaste trafienie w bieżącym sezonie T-Mobile Ekstraklasy. Kapitalna druga połowa w wykonaniu podopiecznych Jerzego Brzęczka wywindowała gdańszczan na szóstą pozycję w ligowej tabeli. W Krakowie Wisła pokonała Górnik Zabrze aż 4-1. Najjaśniejszą postacią tego spotkania był Maciej Jankowski, który znalazł się na drugim miejscu w glosowaniu kibiców przyznających „największy + kolejki”.

W grupie spadkowej ważne zwycięstwo odniósł chorzowski Ruch, który dzięki przepięknym trafieniom Filipa Starzyńskiego i Marka Zieńczuka pokonał Koronę 2-0. Jak w kalejdoskopie zmieniała się sytuacja w starciu Podbeskidzia z Zawiszą. Po golu w 88. minucie z rzutu karnego Macieja Iwańskiego, wydawało się, że trzy punkty zostaną w Bielsku-Białej. Jednak minutę później wyrównał Ivan Barisić. Goście, pomimo gry w osłabieniu, zdołali dowieźć remis do końca spotkania. W innych meczach Cracovia zremisowała 1-1 z PGE GKS-em Bełchatów, a Piast Gliwice, mimo prowadzenia 2-0, przegrał na swoim stadionie z Górnikiem Łęczna 2-3.
Po 31. kolejce na czele tabeli znajduje się Lech Poznań, który ma dwa punkty przewagi nad Legią Warszawa i cztery nad Jagiellonią Białystok. Ostatnie dwie pozycje zajmują Zawisza Bydgoszcz i PGE GKS Bełchatów.