T-Mobile Ekstraklasa: podsumowanie 32. kolejki

pn 18 maja 2015

32. kolejka T-Mobile Ekstraklasy obfitowała we wspaniałe zagrania i piękne gole. Akcja, po której krakowska Wisła objęła prowadzenie w meczu w Gdańsku, zapadnie na długo w pamięć wszystkim ligowym kibicom. Piłkarz asystujący przy cudownej bramce Jeana Barrientosa, Rafał Boguski, zdobył w tej serii gier „największy + kolejki”. W tej kwestii innego zdania byli dziennikarze redakcji sportowej nc+, którzy tytuł najlepszego zawodnika przyznali w ten weekend napastnikowi Jagiellonii Białystok, Patrykowi Tuszyńskiemu.

Wydarzeń w polskiej ekstraklasie przewidzieć się po prostu nie da. Kto by pomyślał, że po zwycięstwie z Legią, znajdujący się w dobrej formie, niesiony dopingiem ponad 20 tysięcy fanów, „Kolejorz”, przegra na swoim stadionie z Jagiellonią Białystok. Tym bardziej, że to podopieczni Macieja Skorży jako pierwsi wyszli w tym spotkaniu na prowadzenie. Katem poznaniaków okazał się Patryk Tuszyński, który dwukrotnie pokonał Jasmina Buricia. Dzieła zniszczenia dokończył, wspaniałym uderzeniem z rzutu wolnego, Maciej Gajos. Dzięki temu zwycięstwu, zespół Michała Probierza zrównał się punktami z warszawską Legia, a do „Kolejorza” traci jedynie punkt. Jagiellonia na poważnie włączyła się do walki o mistrzostwo Polski.

Tuż po meczu w Poznaniu, na boisku we Wrocławiu zameldowały się zespoły Śląska i Legii. Podopieczni Heninnga Berga przystępowali do tego spotkania ze świadomością, że w przypadku wygranej wrócą na fotel lidera tabeli. Jednak początek meczu zdecydowanie należał do gospodarzy. Po wspaniałej akcji tercetu Marco Paixao – Pich – Flavio Paixao, wrocławianie wyszli na prowadzenie, a Portugalczyk zdobył swoją 14. bramkę w tym sezonie T-Mobile Ekstraklasy. Legioniści zdołali odpowiedzieć, jeszcze w pierwszej połowie, trafieniem Tomasza Jodłowca. W drugiej połowie żadnej z drużyn nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Zadanie gościom utrudniła z pewnością czerwona kartka Tomasza Brzyskiego. Legia nie wykorzystała potknięcia Lecha i pozostała na drugim miejscu w ligowej tabeli.

W innych spotkaniach grupy mistrzowskiej, Górnik Zabrze pokonał na swoim boisku szczecińską Pogon 2-0, natomiast Lechia, po znakomitej rywalizacji, zremisowała w Gdańsku z Wisłą 2-2. Komentujący ten mecz, Grzegorz Mielcarski, stwierdził, że druga połowa tego starcia to najlepsze 45 minut w całej rundzie wiosennej. Na szczególną uwagę zasługuje akcja, po której „Biała Gwiazda” objęła prowadzenie. „Liga Mistrzów w Gdańsku!” – krzyczał do mikrofonu Marcin Rosłoń. I wcale nie przesadzał ;) Konkurs na akcję sezonu mamy już chyba rozstrzygnięty.

Niemniej emocjonująca niż walka o mistrzostwo, jest rywalizacja o pozostanie na następny sezon w T-Mobile Ekstraklasie. Ostatnie miejsce w tabeli, po wygranej 3-1 z Koroną Kielce, opuścił bydgoski Zawisza. W najgorszej sytuacji znajduje się obecnie PGE GKS Bełchatów, który na zwycięstwo czeka już 10 kolejek! Tym razem podopieczni Marka Zuba musieli uznać wyższość Podbeskidzia Bielsko-Biała. Weekend do udanych może zaliczyć Cracovia, a przede wszystkim powracający do pierwszego składu „Pasów”, Mateusz Cetnarski – bohater sobotniego starcia z Górnikiem Łęczna. „Cetnar” stoczył trudną walkę z zapaleniem spojenia łonowego. Wrócił w wielkim stylu – dwa razy pokonał Sergiusza Prusaka, dzięki czemu znalazł się w „11” kolejki T-Mobile Ekstraklasy wybieranej przez redakcję sportową nc+.

W „małych derbach Śląska” Ruch Chorzów zremisował 1-1 z Piastem Gliwice. Na tę chwilę tabeli przewodzi Lech, który ma punkt przewagi nad Legią i Jagiellonią.