T-Mobile Ekstraklasa: podsumowanie 33. kolejki

cz 21 maja 2015

Było naprawdę gorąco. Szczególnie na boisku w Warszawie. Kontrowersyjny rzut karny w 98. minucie spotkania przesądził o zwycięstwie Legii z Jagiellonią. Wyróżnienia za 33. kolejkę otrzymali autor czterech (!) goli w spotkaniu Piasta Gliwice z PGE GKS-em Bełchatów, Kamil Wilczek, uznany przez naszą redakcję najlepszym zawodnikiem tej serii gier oraz Szymon Pawłowski, któremu kibice przyznali „największy + kolejki”.

Grupa mistrzowska

Emocje na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej sięgnęły zenitu. Niestety, nie były to emocje wynikające ze sportowej rywalizacji. Sędzia Gil, dyktując rzut karny w 98 minucie, doprowadził do furii piłkarzy Jagiellonii. Kontrowersyjną decyzję arbitra Gila ocenił w Lidze+ Extra Pan Sławomir Stempniewski. „Nie podoba mi się taka decyzja, moim zdaniem karny nie do odgwizdania. Widać, że zawodnik Jagiellonii nie robi ruchu do piłki, stara się schować rękę” – stwierdził w magazynie nasz ekspert. Odniósł się również do sytuacji, która wydarzyła się chwile wcześniej w polu karnym Legii, gdzie Bartłomiej Bereszyński starł się z Przemysławem Frankowskim. „W moim przekonaniu w tej sytuacji sędzia podjął prawidłową decyzję. Kontakt między piłkarzami nie spowodował upadku pomocnika gości” – ocenił Sławomir Stempniewski. Legia wygrała spotkanie 1-0. Strzałem z 11 metrów Bartłomieja Drągowskiego pokonał Orlando Sa. Różnica między mistrzami Polski a Lechem wynosi nadal tylko jeden punkt.

W Poznaniu gospodarze rozegrali perfekcyjną pierwszą połowę. Znakomite zawody zaliczył Szymon Pawłowski, który zanotował dwa gole i asystę przy trafieniu Dawida Kownackiego. Po 45 minutach mecz się praktycznie skończył. Lech zachował pozycję lidera T-Mobile Ekstraklasy.
Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie podczas rywalizacji Wisły z Pogonią. Gospodarze dwa razy wychodzili na prowadzenie i w każdym przypadku podopieczni Czesława Michniewicza potrafili doprowadzać do wyrównania. Remis gościom już w ostatniej minucie doliczonego czasu gry zapewnił Rafał Murawski.

Bardzo ważne zwycięstwo odniosła w Zabrzu gdańska Lechia. „Budowniczym” wygranej był Sebastian Mila, który zdobył gola na wagę trzech punktów po wspaniałym, otwierającym drogę do bramki, podaniu Kevina Friesenbichlera. Zespół Jerzego Brzęczka wskoczył na czwarte miejsce tabeli T-Mobile Ekstraklasy.

Grupa spadkowa

Coraz gorzej wygląda sytuacja Korony Kielce. Podopieczni Ryszarda Tarasiewicza przegrali trzeci mecz z rzędu i mają tylko punkt przewagi nad strefą spadkową. Tym razem zespół z Kielc musiał uznać wyższość Górnika Łęczna. Co jest powodem tak znacznej obniżki formy „żółto-krwistych”? Brak trenera Tarasiewicza na ławce rezerwowych?

Korona w dół, Cracovia w górę. W pięciu spotkaniach pod wodzą Jacka Zielińskiego, „Pasy” zgromadziły aż 13 punktów. O dobrej formie zespołu z Krakowa przekonał się bydgoski Zawisza. Defensywę podopiecznych Mariusza Rumaka rozpracowali do spółki Erik Jendrisek, Deniss Rakels i Marcin Budziński. Zawisza odpowiedział jedynie trafieniem ,w doliczonym czasie gry, Jakuba Świerczoka. „Pasy” z dorobkiem 26 oczek przewodzą grupie spadkowej. Gdybyśmy wzięli pod uwagę całą ligową tabelę, z takim dorobkiem punktowym piłkarze Jacka Zielińskiego plasowaliby się na szóstej pozycji T-Mobile Ekstraklasy.

Ważne trzy punkty wywalczył w Bielsku-Białej Ruch Chorzów. Widmo spadku oddala się od zespołu Waldemara Fornalika, tym bardziej, że kolejną porażkę odniósł PGE GKS Bełchatów. Cóż to było za spotkanie! Wynik iście tenisowy, niesamowity wyczyn Kamila Wilczka, który w drugiej połowie zdobył… cztery gole! Napastnik Piasta coraz bliżej wywalczenia korony króla strzelców. W tym momencie przewodzi w tej klasyfikacji z dorobkiem 20 bramek. Drugi Flavio Paixao ma ich na swoim koncie o pięć mniej.

W 33. kolejce padło 28 goli i jest to najlepszy rezultat w tym sezonie T-Mobile Ekstraklasy. Duża w tym zasługa meczu w Gliwicach, w którym piłka aż dziewięciokrotnie wpadała do siatki. Kolejna seria gier już w piątek!

Maciej Zaręba

Jedenastka kolejki: B. Drągowski (Jagiellonia) - P. Arajuuri (Lech), M. Pazdan (Jagiellonia), R. Grodzicki (Ruch) - K. Linetty (Lech), Ł. Trałka (Lech) - S. Pawłowski (Lech), K. Vassiljev (Piast), S. Mila (Lechia) - E. Jendrisek (Cracovia), K. Wilczek (Piast)

Piłkarz kolejki wg dziennikarzy i ekspertów nc+: Kamil Wilczek(Piast)

Największy + kolejki: Szymon Pawłowski (Lech)