Kategoria: Ekstraklasa

Wszystkie oczy na Trybunał

pn 11 kwietnia 2016

Czegoś takiego jeszcze nie było. Nadal nie wiemy, która z drużyn (Ruch czy Podbeskidzie) zajmie ósme miejsce w tabeli Ekstraklasy i zagra w grupie mistrzowskiej.

Wszystko rozstrzygnie się… nie na boisku

Cała piłkarska Polska zadaje sobie jedno pytanie: kto zagra w grupie mistrzowskiej, Ruch Chorzów czy Podbeskidzie Bielsko-Biała? W historii Ekstraklasy nigdy nie zdarzyło się, aby o tak ważnej sprawie decydowała… decyzja Trybunału Arbitrażowego. Ale po kolei. W styczniu Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN ukarała Lechię Gdańsk ujemnym punktem za zbyt późne spłacenie zadłużenia wobec wierzycieli. Gdańszczanie zdecydowali się na zaskarżenie tej decyzji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sporty przy PKOL, który w piątek (dzień przed ostatnią kolejką) wstrzymał wykonanie kary. Czy wydanie decyzji tuż przed ostatnią seria gier było odpowiednim krokiem Trybunału? Zbigniew Ćwiąkalski, prezes Trybunału, na łamach portalu sportowefakty.pl stwierdził, że zajęto się tą sprawą niezwłocznie.

Nie mogliśmy działać szybciej - stwierdził Ćwiąkalski.

Trybunał nie mógł szybciej rozpatrzyć skargi Lechii, ponieważ PZPN na dostarczenie orzeczenia do Gdańska potrzebował aż… 47 dni. Zgodnie z prawem taki dokument powinien trafić do Gdańska w ciągu 21 dni od wydania decyzji. Jest to jednak przepis o charakterze instrukcyjnym, a taki nie niesie za sobą żadnych konsekwencji dla PZPN-u.

Dziennikarze CANAL+, Tomasz Smokowski i Żelisław Żyżyński , wyszli z pomysłem rozegrania dodatkowego meczu między Ruchem a Podbeskidziem.

Wszystko powinno rozstrzygnąć się na boisku - pisał na Twitterze Tomasz Smokowski.


Pomysł nie znalazł jednak poparcia prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka. Grać dodatkowego spotkania nie chciał również zespół z Bielska-Białej.

Nie bierzemy w ogóle pod uwagę rozegrania barażu. Jest obowiązujący regulamin, uszanujemy każdą decyzję Trybunału - mówił rzecznik Podbeskidzia, Marcin Zarębski.

W tym wypadku musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na decyzję Trybunału, która ma zapaść w środę. Jeżeli Trybunał anuluje Lechii karę, do grupy mistrzowskiej awansuje Podbeskidzie. Jeżeli zaś podtrzyma decyzję PZPN o odebraniu gdańszczanom jednego punktu, do najlepszej „ósemki” awansuje chorzowski Ruch.Niezależnie od decyzji Trybunału i zakończenia sprawy, mamy do czynienia z historyczną sytuacją, w której o awansie do grupy mistrzowskiej miałby zadecydować… ranking FAIR PLAY. Taka sama liczba punktów, taki sam bilans bramkowy – niesamowita sytuacja. Szkoda, że ostateczny wygląd tabeli będzie związany z pozasportową decyzją Trybunału Arbitrażowego. Oczywiście, nie podejrzewamy Trybunału o sprzyjanie którejś ze stron, ale… niesmak pozostanie na zawsze.

Maciej Zaręba (canalplus.pl)

Wyniki 30. kolejki Ekstraklasy:

Pogoń – Legia 0:0
Śląsk – Cracovia 2:1
Podbeskidzie – Termalica 2:0
Lechia – Ruch 2:0
Górnik Ł. – Lech 0:1
Korona – Górnik Z. 2:1
Piast – Jagiellonia 2:0
Wisła – Zagłębie 1:1

Jedenastka kolejki: E. Zubas (Podbeskidzie) – M. Kamiński (Lech), J. Wawrzyniak (Lechia), M. Dąbrowski (Zagłębie) – S. Pyłypczuk (Korona), K. Linetty (Lech), N. Aankour (Korona), B. Szeliga (Piast) – M. Cetnarski (Cracovia), R. Morioka (Śląsk) - F. Paixao (Lechia)Piłkarz kolejki wg dziennikarzy i ekspertów nc+: Ryota Morioka (Śląsk)

Największy + kolejki: Karol Linetty (Lech)

POLECANE

 

 

Borek i Żewłakow dołączają do CANAL+

NOWE TRANSFERY W REDAKCJI
 

NBA Playoffs

OGLĄDAJ MECZE NAJLEPSZEJ KOSZYKARSKIEJ LIGI ŚWIATA
 

Skróty meczów Premier League

ZOBACZ WSZYSTKIE BRAMKI
 

LaLiga Santander

MECZE W CANAL+
 

Królowie remisów

NAHORNY O ARSENALU
 

Bez Fabiańskiego ani rusz

NAHORNY O WEST HAMIE