Kategoria: Ekstraklasa

Wywiad z Krzysztofem Marciniakiem: Lechia powinna grać o medal

cz 13 lipca 2017

Krzysztof Marciniak o zbliżającym się wielkimi krokami nowym sezonie LOTTO Ekstraklasy. Pytał Maciej Zaręba.

Maciej Zaręba: Bednarek w Southampton, Kownacki w Sampdorii, Kędziora w Kijowie. Lech zarobił w tym okienku rekordowa kwotę, ale czy będzie w stanie bez tych trzech kluczowych zawodników powalczyć o mistrzostwo Polski?

Krzysztof Marciniak: Wygląda na to, że Lech to okno transferowe miał zaplanowane bardzo precyzyjnie. Szybko pozyskano kilku zawodników, co parę dni pojawiał się kolejny piłkarz. Na ten moment widzę wśród nowych graczy aż 7 obcokrajowców. Mają za sobą ciekawą przeszłość, ale ich adaptacja w Ekstraklasie jest zawsze niewiadomą. Odejście trzech wychowanków dało więcej pieniędzy niż dwa owocne dla Lecha sezony w Lidze Europy. Ponad 11 mln euro – takich środków w jednym oknie transferowym nikt w historii Ekstraklasy nie otrzymał. To też pochwała szkolenia, formowania i promowania piłkarzy w Lechu.

Zobacz 5 najciekawszych transferów z zagranicy do Ekstraklasy

Maciej Zaręba: Najbardziej zaskakujący transfer w tym okienku transferowym?

Krzysztof Marciniak: Konstantin Vassiljev wracający z Białegostoku do Gliwic.

Maciej Zaręba: Dziwisz się Vadisowi, że wybrał Olympiakos?

Krzysztof Marciniak: Nie dziwię, bo rozumiem jakimi kryteriami się kierował. Jedzie do trenera, któremu ufa. U Hasiego powinien mieć pewny skład. Olympiakos to ciągle lepsza marka niż Legia, a liga grecka jest silniejsza od polskiej. Dystans bardzo się zmniejszył w ostatnich latach, ale ciągle istnieje. Klimat Pireusu też jest atutem.

Dziwię się tylko, że próbował wyegzekwować ten transfer w nieładny sposób.

Zobacz 5 najciekawszych transferów między klubami Ekstraklasy

Maciej Zaręba: Historia pokazuje, że pierwszy sezon w Ekstraklasie jest dla beniaminków raczej udany. Czego możemy się spodziewać po Górniku Zabrze i Sandecji Nowy Sącz?

Krzysztof Marciniak: Historia uczy nas, że beniaminkom najlepiej idzie w pierwszej rundzie po awansie. Niesieni falą entuzjazmu, wspierani przez liczne grono kibiców są w stanie wygrywać z mocniejszymi ekipami. Potem następuje weryfikacja, często bolesna. Sandecja może powielić schemat Niecieczy. Zespołu dobrze zorganizowanego, niewygodnego dla przeciwnika. Początek może być jednak trudny – mecze domowe nie będą rozgrywane w Nowym Sączu, a z 5 pierwszych kolejek aż 4 zagrają na wyjeździe.

Górnik może liczyć na liczną rzeszę fanów. Już wyprzedały się bilety na inaugurację z Legią, a na mecz z Wisłą też pewnie przyjdzie ponad 20 tys. W takiej atmosferze Górnik może sprawić kilka niespodzianek w meczach u siebie.

Więcej o LOTTO Ekstraklasie

Maciej Zaręba: Główni faworyci do mistrzostwa? Kto Twoim zdaniem może dołączyć do Legii i Lecha?

Krzysztof Marciniak: Lechia jest na razie bardzo zachowawcza w kwestii transferów, ale stabilizacja składu może im pomóc. Lechia powinna grać o medal, w poprzednim sezonie było już bardzo blisko.

Maciej Zaręba: Co musi zrobić w Cracovii Michał Probierz aby "Pasy" w tym sezonie walczyły o coś więcej niż utrzymanie w Ekstraklasie?

Krzysztof Marciniak: Od nowa ułożyć drugą linię „Pasów”. Nie ma Budzińskiego, Dąbrowski z powodu kontuzji wypada na dłuższy czas, odszedł Cetnarski. Wraca Covilo, ale trzeba mu jeszcze dobrać partnerów. Michał Probierz musi też wykreować nowego lidera ofensywy. Może kimś takim będzie Estończyk Zenjov?

Maciej Zaręba: W tym sezonie Ekstraklasy nie będzie dzielenia punktów. To dobra zmiana?

Krzysztof Marciniak: Tak, mówiłem o tym już kilkukrotnie. Podział punktów był krzywdzący: im więcej zebrałeś, tym więcej ci zabierzemy. Poza tym, jak pokazały wyliczenia, kluczowe rozstrzygnięcia w sezonach z podziałem punktów były niemal identyczne, jak symulacje tabeli nie uwzględniające tego przepisu. Jest jeden wyjątek: Podbeskidzie Bielsko-Biała z sezonu 2015/16. Gdyby nie było wtedy podziału punktów, klub utrzymałby się nie zdobywając choćby punktu w rundzie finałowej!

Brak podziału punktów oznacza też, że nikt nie może sobie już pozwolić na luźne traktowanie meczów z jesieni. Teraz strata 10 punktów może być nie do odrobienia.

Maciej Zaręba: Jak oceniasz decyzje Krzysztofa Mączyńskiego o przenosinach do Legii w kontekście jego slow w magazynie "Liga+ Extra"?Krzysztof Marciniak: Myślę, że wypowiadając te słowa nie sądził, że taki scenariusz jest możliwy. Mógł skorzystać z pomidora, ale tego nie zrobił. Później udzielił wywiadu, w którym otwarcie mówił, że sytuacja w Wiśle nie jest komfortowa, że należności nie są regulowane na bieżąco. Jeśli ktoś mówi takie słowa publicznie to musi być mocno sfrustrowany. To wykorzystała Legia, która zaoferowała Mączyńskiemu większą stabilność, wyższy kontrakt i perspektywę gry w Lidze Mistrzów. W zamian pozyskała reprezentanta Polski, który gwarantuje rzetelną pracę w środku pola. Jedno jest pewne: w trzecim tygodniu października, przed meczem Wisła - Legia wszystkie oczy będą zwrócone na niego. Dla Krzysztofa Mączyńskiego będzie to test odporności, podobny do tego, który zdał Kasper Hamalainen w trakcie meczu Lech - Legia.

Maciej Zaręba: Czym zaskoczy nas w tym sezonie "Ekstraklasa po godzinach"?

Krzysztof Marciniak: W warstwie wizualnej zmianą scenografii, ale prace nad tym trwają, więc nie chcę mówić o szczegółach. W warstwie merytorycznej będziemy nadal skupiać się na nieszablonowym spojrzeniu na ligę i piłkarzy. Możecie liczyć na ekskluzywne materiały od kuchni, sylwetki zawodników, relacje z ciekawych imprez i wydarzeń. Pisząc te słowa ustalam właśnie nagranie kolejnej porcji pytań z przepisów i klipów szkoleniowych do Akademii Pana Sławka. Znów nasi widzowie będą mogli łamać sobie głowy nad zawiłościami przepisów piłkarskich. Tradycyjnie też będziemy was angażować do interakcji na Twitterze. Zachęcam do wspólnego komentowania ligi #PoGodzinach.

Maciej Zaręba: Dziękuję za rozmowę.

Krzysztof Marciniak - dziennikarz CANAL+ SPORT, prowadzący program "Ekstraklasa po godzinach". Zajmuje się LOTTO Ekstraklasą, angielską Premier League oraz europejskimi pucharami.

POLECANE

 

 

Borek i Żewłakow dołączają do CANAL+

NOWE TRANSFERY W REDAKCJI
 

NBA Playoffs

OGLĄDAJ MECZE NAJLEPSZEJ KOSZYKARSKIEJ LIGI ŚWIATA
 

Skróty meczów Premier League

ZOBACZ WSZYSTKIE BRAMKI
 

LaLiga Santander

MECZE W CANAL+
 

Królowie remisów

NAHORNY O ARSENALU
 

Bez Fabiańskiego ani rusz

NAHORNY O WEST HAMIE